Naukowcy postanowili przebadać lotne związki organiczne emitowane do powietrza w fabrykach samochodów. Wyniki ich badań okazały się niepokojące.
Zgodnie z najnowszymi badaniami powłoki wykorzystywane w fabrykach samochodów emitują dużą liczbę lotnych związków organicznych (LZO), które stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia pracowników. Analiza przeprowadzona została w zakładzie znanego producenta aut.
Poważne wyzwanie dla pracodawców
Jakość powietrza to jeden z podstawowych problemów związanych z warunkami pracy w branży przemysłowej. Zanieczyszczenia powietrza stanowią poważne wyzwanie dla pracodawców oraz całych sektorów przemysłu. Linia produkcji samochodów to jedno z miejsc pracy, gdzie należy szczególną uwagę zwrócić na kwestie zdrowia pracowników.
W związku z tym naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali w piśmie „Journal of Coatings Technology and Research”, przeanalizowali substancje emitowane przez 4 lakiery podkładowe, 17 lakierów bazowych oraz jeden lakier nawierzchniowy używane w zakładzie produkcyjnym znanej marki samochodów. Do analizy wykorzystywana została spektrometria GC-IMS.
45 potencjalnie toksycznych związków
Na podstawie badań zidentyfikowano 45 lotnych związków organicznych (LZO), które mogą być emitowane do powietrza w fabryce i mieć potencjalne działanie toksyczne na zdrowie pracowników linii produkcyjnej. Temat zostanie poddany dalszym, szczegółowym badaniom, jednak już wstępne wyniki sygnalizują konieczność dyskusji na temat warunków pracy w podobnych zakładach.
Źródło: european-coatings.com