Pierwszy na świecie fosforyzujący samochód na pierwszej na świecie drodze oznaczonej fotoluminescencyjną farbą, Smart Highway – to dopiero widok! Trzeba przyznać, że Nissan wybrał najlepsze możliwe miejsce na testowanie swojego innowacyjnego modelu LEAF.
Elektryczny model Nissan LEAF jest innowacyjny pod wieloma względami – to pierwszy na świecie samochód z superhydrofobową powłoką oraz pokryty farbą świecącą w ciemności.
Kluczowym składnikiem formuły Nissana jest glinian strontu. To dzięki niemu nanoszona natryskowo farba na modelu LEAF w trakcie dnia pochłania promieniowanie UV i widzialne, natomiast po zachodzie słońca oddaje je, świecąc. Efekt utrzymuje się przez 8-10 godzin.
To rewelacja sama w sobie, ale producent bardzo dba o to, aby na pewno nikt nie zapomniał o LEAFie – tym razem w tym celu postanowił zorganizować jego testowy przejazd na pierwszej na świecie świecącej drodze Smart Highway w pobliżu Oss w Holandii.
Fakt, że Smart Highway znajduje się właśnie w Holandii, nie był bez znaczenia. Kraj wiatraków i tulipanów to również miejsce, gdzie elektryczne samochody cieszą się dużą popularnością – w ubiegłym roku Nissan zanotował tam wzrost ich sprzedaży o 313%!
Interaktywna droga Smart Highway to pomysł Holendra Daana Roosegaarde. Podstawowe jego założenie – ułatwić kierowcom jazdę w ciemności, oszczędzając równocześnie na kosztach oświetlenia dróg. Projekt został zrealizowany na początku ubiegłego roku na 600-metrowym odcinku autostrady N329 biegnącym przez holenderskie miasto Oss. Jak mówi Roosegaarde:
Pierwszy na świecie świecący w ciemności samochód na naszej drodze – to dla nas zaszczyt. Twórcom fosforyzującego Nissana LEAF przyświecały te same cele, które pragnęliśmy osiągnąć projektując Smart Highway – bezpieczeństwo kierowców i oszczędność energii.
Trzeba przyznać, że doszło w ten sposób do spotkania dwóch niezwykle ważnych i przyszłościowych technologii. Kto wie, czy LEAF mknący drogą Smart Highway nie jest zapowiedzią olśniewającej przyszłości, w której tysiące świecących samochodów zapełnią ogólnoświatową sieć fotoluminescencyjnych dróg?
Źródło: pcimag.com