a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweŚwiecący Nissan LEAF na Smart Highway

Świecący Nissan LEAF na Smart Highway

Pierwszy na świecie fosforyzujący samochód na pierwszej na świecie drodze oznaczonej fotoluminescencyjną farbą, Smart Highway – to dopiero widok! Trzeba przyznać, że Nissan wybrał najlepsze możliwe miejsce na testowanie swojego innowacyjnego modelu LEAF.

Nissan LEAF Smart Highway

Fot. arch. Nissan

Elektryczny model Nissan LEAF jest innowacyjny pod wieloma względami – to pierwszy na świecie samochód z superhydrofobową powłoką oraz pokryty farbą świecącą w ciemności.

Kluczowym składnikiem formuły Nissana jest glinian strontu. To dzięki niemu nanoszona natryskowo farba na modelu LEAF w trakcie dnia pochłania promieniowanie UV i widzialne, natomiast po zachodzie słońca oddaje je, świecąc. Efekt utrzymuje się przez 8-10 godzin.

To rewelacja sama w sobie, ale producent bardzo dba o to, aby na pewno nikt nie zapomniał o LEAFie – tym razem w tym celu postanowił zorganizować jego testowy przejazd na pierwszej na świecie świecącej drodze Smart Highway w pobliżu Oss w Holandii.

Fakt, że Smart Highway znajduje się właśnie w Holandii, nie był bez znaczenia. Kraj wiatraków i tulipanów to również miejsce, gdzie elektryczne samochody cieszą się dużą popularnością – w ubiegłym roku Nissan zanotował tam wzrost ich sprzedaży o 313%!

Interaktywna droga Smart Highway to pomysł Holendra Daana Roosegaarde. Podstawowe jego założenie – ułatwić kierowcom jazdę w ciemności, oszczędzając równocześnie na kosztach oświetlenia dróg. Projekt został zrealizowany na początku ubiegłego roku na 600-metrowym odcinku autostrady N329 biegnącym przez holenderskie miasto Oss. Jak mówi Roosegaarde:

Pierwszy na świecie świecący w ciemności samochód na naszej drodze – to dla nas zaszczyt. Twórcom fosforyzującego Nissana LEAF przyświecały te same cele, które pragnęliśmy osiągnąć projektując Smart Highway – bezpieczeństwo kierowców i oszczędność energii.

Trzeba przyznać, że doszło w ten sposób do spotkania dwóch niezwykle ważnych i przyszłościowych technologii. Kto wie, czy LEAF mknący drogą Smart Highway nie jest zapowiedzią olśniewającej przyszłości, w której tysiące świecących samochodów zapełnią ogólnoświatową sieć fotoluminescencyjnych dróg?

Źródło: pcimag.com