REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Superhydrofobowa powłoka na drewno

Chińscy naukowcy opracowali nową metodę nanoszenia superhydrofobowych powłok na drewno. Jest ona dwuetapowa, a zasadniczym składnikiem powłoki jest dwutlenek tytanu.

superhydrofobowa powłoka na drewno

Fot. Urban Combing / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Pierwszy etap procesu powlekania to hydrotermalna synteza z roztworu prekursora TiO2. Drugi – modyfikacja silanem fluoroalkilowym. Po naniesieniu powłoki w ten sposób przeanalizowano jej obraz z mikroskopu skaningowego i stwierdzono, że cząsteczki dwutlenku tytanu utworzyły jednorodną warstwę. Po dodatkowych modyfikacjach powierzchnia uzyskała odpowiednią strukturę i skład chemiczny, dzięki czemu stała się superhydrofobowa (kąt zwilżania wyniósł 152,9°).

Tak otrzymana powłoka jest wielofunkcyjna – odpycha wodę, jest odporna na kwasy oraz na połączenie wysokiej temperatury i wilgoci. Może być stosowana na przykład do ochrony historycznych, zabytkowych konstrukcji drewnianych.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Surface and Coatings Technology.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA