a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaStudium przypadku: Automatyzacja regulacji pistoletów do lakierowania szkła

Studium przypadku: Automatyzacja regulacji pistoletów do lakierowania szkła

Zleceniodawca firmy Pneumat pragnął uzyskać zdolność sterowania działaniem automatycznych pistoletów malarskich używanych do pokrywania szkła, aby zwiększyć zarządzanie zużyciem sprężonego powietrza oraz farby. Pneumat. zasugerował rozwiązanie, które zniwelowało opóźnienia w procesie produkcyjnym oraz marnotrawstwo surowców.

W procesie pokrywania szkła farbą wykorzystuje się szereg rozwiązań z zakresu pneumatyki. Głównym celem implementacji komponentów pneumatycznych jest efektywne, dokładne, wydajne i bezpieczne nałożenie farby. Przykładowymi produktami używanymi w takich zastosowaniach są np. automaty do malowania i lakierowania w postaci zautomatyzowanych przemysłowych pistoletów lakierniczych.

Nasuwają się zatem pytania: jak kontrolować działanie tych urządzeń, aby mieć pewność co do zużycia sprężonego powietrza? Jak unikać marnotrawstwa materiału? Z takim wyzwaniem zmierzył się Klient firmy Pneumat., który poprosił o wsparcie w optymalizacji procesu malowania na powierzchniach szklanych (szklanki, kubki, nanoszenie wzorów na tych produktach).

Jak kontrolować automatyczne pistolety malarskie?

Odpowiedzią na potrzeby klienta jest stworzona przez nas szafa sterująca. Zaprojektowaliśmy układ składający się z reduktorów i manometrów umieszczonych w jednej obudowie. Ta specyficzna kombinacja, która łączy manometry i reduktory, pozwala na regulowanie zarówno ciśnienia pracy sprężonego powietrza, jak i ciśnienia, z jakim podawana jest farba.

Propozycja firmy Pneumat. obejmowała implementację schematu, gdzie każdy automatyczny pistolet malarski wyposażony jest w dwie regulacje, które są realizowane poprzez dwa różne reduktory ciśnienia sprężonego powietrza.

Taka konfiguracja skutkowała efektywnym wykorzystaniem dostępnych zasobów. Kluczową korzyścią tego rozwiązania było również brak strat materiału (farby) i zniwelowanie przestojów związanych z koniecznością dostosowania ciśnienia w maszynach lakierniczych.

Stan początkowy:

1. Brak regulacji ciśnienia podczas automatycznego malowania.

2. Podwyższone zużycie sprężonego powietrza i lakieru.

3. Niski poziom efektywności w procesie malowania szkła.

Proces po optymalizacji Pneumat.:

1. Konstrukcja panelu kontrolnego do zarządzania automatycznymi pistoletami malarskimi.

2. Nadzór nad strumieniem sprężonego powietrza i nakładanym lakierem.

3. Eliminacja marnotrawstwa materiału malarskiego.

4. Zerowe przestoje produkcyjne spowodowane potrzebą zmiany ciśnienia w urządzeniach automatycznych.

Podsumowując, rozwiązanie zautomatyzowało pracę automatów lakierniczych, co przełożyło się bezpośrednio na zwiększenie efektywności lakierowania na powierzchni szklanej, a wiec wpłynęło na wydajność całego procesu. Wdrożono także sposobność kontrolowania ciśnienia pracy obsługiwanego medium.

Każde środowisko pracy i procedury wytwórcze są wyjątkowe. Jeśli planujesz zaimplementować podobne strategie w swoim przedsiębiorstwie – firma Pneumat jest po to, aby pomóc. Nawiąż kontakt z firmą Pneumat, a specjalista zaproponuje sposób dostosowany do Twoich potrzeb.

Przykład tego rozwiązania sprawdzi się wielu innych aplikacjach i branżach, choćby w przemyśle motoryzacyjnym i szeroko pojętym automotive, sektorze meblarskim, wszędzie gdzie zachodzą procesy natryskowe związane z malowaniem i lakierowaniem.