REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Studia o farbach i ich program – teoria i praktyka

W tym roku na Politechnice Krakowskiej po raz pierwszy wystartowały studia podyplomowe „Wyroby Lakierowe: Technologia i Zastosowanie”. Dzięki współpracy z ekspertami z Polski i z zagranicy, program nie ma charakteru wyłącznie akademickiego, teoretycznego, ale wprowadza również uczestników w praktyczne zagadnienia związane z produkcją i badaniami farb, bezpieczeństwem, ochroną środowiska oraz zarządzaniem firmą w branży. Nabór na kolejną edycję już w lutym 2017 r.

studia o farbach

Omówienie konstrukcji urządzeń do produkcji farb i lakierów
podczas wizyty w zakładzie produkcji maszyn ICHEMAD-Profarb sp. z o.o.

Zdobywanie wiedzy na temat farb studenci zaczynają od podstaw – czyli od polimerów powłokotwórczych. Poznają definicje, historię, funkcje i zastosowania farb, a także dowiadują się, jaki jest ich skład i zapoznają się z krótką charakterystyką takich komponentów jak pigmenty i wypełniacze, środki pomocnicze czy rozpuszczalniki. Zdobywają użyteczne informacje dotyczące projektowania receptur, ograniczania emisji LZO oraz optymalizacji składu według funkcji, własności i kosztów.

Kolejny blok tematyczny to grupy wyrobów lakierowych. Studenci dowiadują się czym charakteryzują się farby dekoracyjne, antykorozyjne czy lakiery do zastosowań przemysłowych OEM. Uczą się również praktycznego przygotowania podłoży do malowania i zapoznają się z urządzeniami stosowanymi do aplikacji farb.

Program poświęca dużo uwagi technologiom produkcji, starając się je przybliżyć od strony praktycznej. Prowadzący zapoznają studentów z tajnikami procesów mieszania i dyspergowania oraz prezentują nowoczesne urządzenia stosowane do produkcji wyrobów lakierniczych. Aby uczestnicy posiedli najaktualniejszą wiedzę z dziedziny technologii farb, w ramach kursu zapoznają się również z przyszłościowymi rozwiązaniami, takimi jak nanomateriały, farby utwardzane UV i EB, farby proszkowe czy powłoki funkcjonalne.

Wiele zajęć odbywa się w laboratoriach, gdzie studenci badają parametry techniczne farb i zapoznają się w praktyce z różnymi metodami badań, z użyciem najnowszej aparatury. Dokonują m.in. pomiarów koloru oraz zapoznają się z wadami powłok lakierniczych, poznają również przebieg procesu kontroli jakości.

W programie nie zabrakło zagadnień, które w dzisiejszych czasach mają szczególnie duże znaczenie – a więc bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Studenci poznają podstawowe regulacje prawne, dotyczące receptur farb, ich produkcji i aplikacji, dowiadują się, czym są wymagania ATEX oraz zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa w produkcji, magazynowaniu, transporcie i aplikacji.

Wreszcie – poznają również świat farb i lakierów od strony biznesowej. Eksperci wprowadzają ich w arkana organizacji firmy, strategii sprzedażowych oraz doboru kadr. Przybliżają im także podstawowe zagadnienia z zakresu ekonomii właściwe dla branży.

Uczestnik studiów nabywa więc dzięki nim różnorodne umiejętności. Przede wszystkim – zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną z dziedziny chemii, technologii produkcji i metod badawczych ukierunkowaną ściśle na wyroby lakierowe, czego nie oferuje żaden inny kierunek na polskich uczelniach. Porusza jednak i inne zagadnienia, jak te z zakresu biznesu i zarządzania, które mogą okazać się przydatne dla osoby związanej z branżą farb. Dzięki temu absolwenci studiów są w pełni przygotowani do pracy w branży.

Studia „Wyroby Lakierowe: Technologia i Zastosowanie” to wspólny projekt Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej oraz ICHEMAD-Profarb sp. z o.o. w Gliwicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego SITPChem. Po graduacji uczestnicy otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Politechniki Krakowskiej. Studia trwają dwa semestry.

W marcu 2017 rusza kolejna edycja studiów. Więcej informacji na stronie www.studiafarby.pk.edu.pl.

studia o farbach

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
67%
33%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA