REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Standard NORSOK dla przemysłu przybrzeżnego

Gdy w latach 70. w Norwegii zaczęto na dużą skalę wydobywać ropę i gaz, pojawiła się potrzeba uporządkowania różnych kwestii dotyczących przybrzeżnego przemysłu wydobywczego. Owocem tego jest NORSOK – standard, w którym znaleźć można szczegóły na temat konstrukcji platform wiertniczych i ich elementów, stosowanych do ich budowy materiałów, a także powłok ochronnych.

NORSOK

fot. QR9iudjz0 (sxc.hu)

Podstawą standardu NORSOK są inne powszechnie uznawane normy, takie jak ISO czy ASTM. Wykorzystane zostają jednak tylko te spośród zawartych w nich informacji, które są przydatne pod kątem przemysłu przybrzeżnego. Administracja i wydawanie norm NORSOK to zadanie organizacji NTC (Norwegian Technology Center).

Jeśli chodzi o branżę lakierniczą, najważniejszym standardem jest NORSOK M-501, który opisuje przygotowanie powierzchni konstrukcji przybrzeżnych oraz stosowane na nich powłoki ochronne (do których zalicza się standardowe farby, powłoki metaliczne oraz pasywną ochronę przeciwogniową nanoszoną przez natrysk). Z normy tej dowiemy się między innymi, jakie materiały mogą być stosowane w roli powłoki i jak należy je aplikować.

Idealny system powłok na elementy konstrukcji przybrzeżnych (czyli taki spełniający wszystkie wymogi normy NORSOK M-501) zapewnia optymalną ochronę, równocześnie będąc nieskomplikowanym w aplikacji i utrzymaniu. Ponadto powinien być w pełni bezpieczny, nieszkodliwy dla zdrowia i przyjazny środowisku naturalnemu. Nie bez znaczenia jest również oczywiście dostępność i koszt stosowanego materiału.

Wyszczególnione w tej normie przepisy nie odnoszą się do wszystkich elementów konstrukcji przybrzeżnych – nie dotyczą na przykład rurociągów i ich poszczególnych części. Dowiemy się z niej za to, czym i jak należy powlekać takie elementy jak serwomechanizmy, przekładnie zębate, pompy i motory. Uwzględniono również specjalne warunki otoczenia, takie jak wysoka temperatura (50°C).

Zainteresowanych standardem NORSOK odsyłamy na stronę www.standard.no, gdzie zebrane są informacje na temat wszystkich norweskich norm. Stamtąd też pobrać można całą normę NORSOK M-501.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 7
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA