REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Sprawdzone sposoby na ochronę drewna w ogrodzie


Mimo zalewu tworzyw sztucznych w otaczającym nas świecie drewno ze swoim naturalnym urokiem wciąż cieszy się dużą popularnością. Ponieważ jednak jest ono bardziej wrażliwe i podatne na ataki szkodników, wymaga więcej uwagi i troski niż inne materiały.

Fot. Onepony (fotolia)

Fot. Onepony (fotolia)

Cóż to za ulga – powrót z nafaszerowanego plastikiem wnętrza centrum handlowego lub biurowca do własnego ogrodu, na drewniany taras lub w cień altany. Drewno uspokaja, zbliża nas do natury, zachwyca ciepłem, którym nie może się poszczycić metal czy tworzywa sztuczne. Ale wymaga też większej ochrony – szkodzi mu nadmierna wilgoć, wahania temperatur, bakterie, grzyby i owady.

Natalia Jurek-Pliszka

Natalia Jurek-Pliszka

„Proces niszczenia drewna, czyli biokorozja, może być spowodowany przez organizmy żywe lub warunki środowiskowe. Pod wpływem zmian temperatury i wilgoci drewno zaczyna pękać, a wtedy łatwiejszy dostęp do niego mają mikroorganizmy i owady. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie elementów drewnianych” – tłumaczy pani Natalia Jurek-Pliszka ze sklepu Ogrodolandia.pl.

Wysokiej jakości produkty ochronią drewniane meble czy architekturę ogrodową przed czynnikami zewnętrznymi i wydłużą żywotność drewna. W tej roli najlepiej sprawdzą się impregnaty, które wnikają głęboko w podłoże i zapewniają skuteczną ochronę. Do samodzielnego stosowania zalecane są produkty wodne, można je bowiem aplikować zwykłym pędzlem albo natryskowo. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, należy pamiętać o kilku rzeczach.

„Bardzo ważne jest dokładne wymieszanie impregnatu przed jego naniesieniem na podłoże. Jest to bowiem preparat stosunkowo rzadki i jeśli nie zostanie odpowiednio wymieszany, części stałe osiądą na dnie” – zauważa pani Pliszka. Prócz tego należy zadbać o odpowiednie oczyszczenie powierzchni drewnianej (przy pomocy substancji, którą zamierzamy rozcieńczyć impregnat) oraz sprawdzić prognozę pogody – jeśli w ciągu najbliższych 24 godzin przewidywane są opady, lepiej przełożyć całą operację na inny dzień. Deszcz wypłucze bowiem świeżo naniesiony impregnat i cały wysiłek pójdzie na marne.

Biały fotel ogrodowy (arch. ogrodolandia.pl)

Biały fotel ogrodowy (arch. ogrodolandia.pl)

Po zaimpregnowaniu drewna można je dodatkowo upiększyć, nanosząc lakier (jak na przykładzie fotela ogrodowego z http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe na zdjęciu powyżej), bejcę lub farbę. Bejca to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego rysunku słojów. Trwale barwi bowiem drewno, ale równocześnie podkreśla jego naturalny charakter i nie tworzy mocno kryjącej, „plastikowej” warstwy na jego powierzchni. Jej nanoszenie jest bardzo proste: „Wystarczy pędzel lub zwykła szmatka, którą nabiera się nadmiarową ilość bejcy, a następnie wciera się preparat w drewnianą powierzchnię. Na wierzch można dodatkowo nanieść przezroczysty lakier” – tłumaczy pani Pliszka.

Inna propozycja na konserwację drewna to olej, który sprawia, że staje się ono miłe w dotyku i lekko połyskliwe. Zmniejsza także jego chłonność, ale nie zapewnia kompleksowej ochrony przed wilgocią i zmianami temperatury, dlatego lepiej przed jego naniesieniem zabezpieczyć drewno przy pomocy impregnatu. Jak wyjaśnia pani Pliszka: „Olejowane drewno wygląda bardzo naturalnie i klienci coraz częściej decydują się właśnie na ten rodzaj jego zabezpieczenia. Należy jednak liczyć się z tym, że tak chronione drewno będzie trzeba konserwować co 1-2 lata.”

Prócz tego w sprzedaży dostępny jest duży wybór farb do drewna, dzięki którym uzyskamy dokładnie takie wykończenie, na jakim nam zależy. Doskonała ochrona drewna i estetyka nie muszą się wykluczać – jeśli tylko zadbamy o odpowiednią impregnację, możemy wybrać dowolną powłokę dekoracyjną i cieszyć się trwałą, piękną stolarką w naszym ogrodzie.

Artykuł powstał we współpracy z Panią Natalią Jurek-Pliszka (http://ogrodolandia.pl/blog)

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 6
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA