a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneSpektrochem – badania terenowe powłok w Arizonie

Spektrochem – badania terenowe powłok w Arizonie

W ofercie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Farb, Klejów i Polimerów SPEKTROCHEM pojawiły się badania odporności powłok malarskich i wypraw tynkarskich w pustynnym klimacie Arizony.

Spektrochem

Fot. Wing Chi Poon / Wikimedia Commons

Klimat Arizony charakteryzuje się bardzo wysoką irradiancją słoneczną (około 8000 MJ/m² rocznie), wysoką temperaturą powietrza (około 40°C), niewielkimi opadami deszczu (około 180 mm/m² rocznie) i niską wilgotnością względną powietrza (około 35%), dlatego procesy starzeniowe postępują tam dużo szybciej. Na zmiany starzeniowe, jakie w tamtejszych warunkach zachodzą w ciągu roku, w naszej strefie klimatycznej musielibyśmy czekać aż pięć lat.

Stacja badawcza Spektrochemu w Arizonie wyposażona jest w trzy rodzaje ekspozytorów: standardowe o regulowanym kącie nachylenia względem Słońca, podążające za ruchem Słońca oraz z przeszkleniem nad powłokami (symulacja wnętrz pomieszczeń). Podczas ekspozycji okresowo wykonywane są pomiary zmian barwy i zniszczeń powłok, a po zakończeniu badań udostępniania jest dokumentacja zdjęciowa oraz – na życzenie klienta – poddane badaniu powłoki.

Fot. arch. Spektrochem

Spektrochem zaprasza do skorzystania z tej oferty producentów past pigmentowych, dyspersji polimerowych i innych surowców oraz farb i tynków szczególnie narażonych na działanie słońca – produktów do malowania elewacji i dachów czy lakierów i emalii do drewna. Więcej informacji na temat badania znaleźć można na stronie Spektrochemu.

Źródło: Spektrochem