REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

SKRIBI drukuje obrazy z tynku

Naukowcy z Kielc opracowali drukarkę 3D, która… drukuje tynk. Na elewacjach budynków, w postaci obrazów lub płaskorzeźb. Prawdopodobnie jest to pierwsze tego typu urządzenie na świecie!

drukarka 3D SKRIBI tynk

Proces nanoszenia tynku przez drukarkę SKRIBI przypomina dawną technikę dekoracyjną sgraffito.
Fot. John Salmon / Wikimedia Commons

Nowa technologia nanoszenia tynku to dzieło członków Stowarzyszenia Innowacyjnych Technologii Polska. Drukarka, nazwana SKRIBI, może tworzyć na elewacjach przy pomocy tynku wierne kopie obrazów lub zdjęć.

Stara technika w nowoczesnej formie

Nanoszenie tynku przy pomocy SKRIBI przypomina dawną technikę dekoracyjną sgraffito, polegającą na nakładaniu kolejnych warstw barwnego tynku i zeskrobywaniu fragmentów, zanim jeszcze wyschną. W XX wieku została ona już niemal zapomniana, ze względu na swoją pracochłonność.

Dziś powraca w zaskakującej, nowoczesnej odsłonie. Projekt obrazu na elewacji powstaje na komputerze, a następnie dane pobierane są przez drukarkę, która ostatecznie przystępuje do dzieła. Proces realizowania projektu opisuje współtwórca technologii, Janusz Wójcik:

Relief tworzony jest przez nanoszenie warstwy tynku o grubości od jednego do dziesięciu milimetrów. Drukarka wisi na specjalnych prowadnicach i może się przemieszczać. Dysza wyciska masę tynkarską, która jest nakładana po kolei linia po linii na elewację.

SKRIBI drukarka 3D tynk

Fot. SIT Polska

Wkrótce – także wydruk kolorowy

Wykonanie w ten sposób wydruku na elewacji zajmuje sporo czasu – od kilkunastu do kilkudziesięciu dni. Drukarka nie wymaga jednak zbyt wiele uwagi. Do jej obsługi wystarczą zaledwie dwie osoby.

W obecnej wersji urządzenie wykonuje tylko obrazy monochromatyczne. Trwają jednak prace nad jego udoskonaleniem, tak aby możliwy był druk w kolorze, z kilku dysz równocześnie.

Źródło: SIT Polska, PAP

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA