REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Silikon i propolis w nowej farbie antykorozyjnej

Naukowcy zaproponowali nową „zieloną” powłokę, która łączy właściwości antykorozyjne i przeciwporostowe. Jest to farba silikonowa z dodatkiem propolisu.

silikon propolis farba antykorozyjna

Fot. mel_gama / pixabay.com

Uzyskaną na bazie macierzy silikonowej i propolisu farbę poddano badaniu FTIR oraz 13C NMR, dzięki czemu potwierdzono obecność substancji aktywnych (polifenole, kwas cynamonowy, kwas ferulowy i diterpeny). Dodatek propolisu i TiO2 zwiększyły stabilność termiczną powłoki, podczas gdy kąt zwilżania pozostał na poziomie 98°.

Wyniki spektroskopii EIS wykazały, że obecność propolisu poprawiła właściwości antykorozyjne farby, zaś eksperymenty z bakteriami potwierdziły ograniczoną adhezję bakterii Gram-dodatnich Staphylococcus aureus. W dodatku na podstawie trwającego 11 miesięcy testu stwierdzono, że powłoka ma doskonałe właściwości przeciwporostowe. Ze względu na zastosowanie naturalnego pigmentu farba jest przyjazna środowisku. Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie „Progress in Organic Coatings”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA