a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSieciowanie UV – regulacje motorem innowacji?

Sieciowanie UV – regulacje motorem innowacji?

Dostosowywanie się do obowiązujących regulacji prawnych w dziedzinie sieciowania radiacyjnego to nie tylko uciążliwe wyzwanie. Może ono również napędzać innowacje i dawać nam przewagę nad konkurencją – przekonuje Tunja Jung, ekspert firmy BASF.

sieciowanie UV regulacje innowacje

Fot. TeroVesalainen / pixabay.com

Dzisiejsza branża sieciowania UV musi się mierzyć przede wszystkim z dwoma największymi wyzwaniami. Pierwsze to surowe regulacje prawne. Mowa przede wszystkim o Europie (REACH) oraz Ameryce Północnej, ale w ich ślady idą również inne rejony świata, zwłaszcza Azja.

Drugi problem to coraz gorsza dostępność surowców. Zapotrzebowanie na nie na całym świecie rośnie, młode rynki szybko się rozwijają, dlatego dotychczas stosowane surowce są coraz droższe i producenci muszą poszukiwać dla nich alternatyw.

Hamuje czy napędza?

Niektórzy producenci twierdzą, że dostosowywanie się do tych nowych warunków na rynku zabiera im tak wiele czasu, że nie mają już kiedy skupić się na innowacyjnych technologiach. Faktem jest jednak, że nowe przepisy prawne ograniczające stosowanie pewnych rozwiązań oraz gorsza dostępność surowców napędzają innowacje zamiast je hamować.

Gra jest bowiem warta świeczki – ci, którzy najszybciej opracują nowe formuły zgodne z obowiązującymi przepisami, będą o krok przed konkurencją. Ponadto dostosowywanie starych formuł może im nadać dodatkowe, przydatne właściwości, takie jak choćby lepsza odporność chemiczna.

Podwójne sieciowanie

Jako jeden z przykładów innowacji na rynku UV Tunja Jung podaje podwójne sieciowanie. Polega ono na połączeniu sieciowania UV z innym mechanizmem, zwykle wyzwalanym ciepłem. Pozwala to obejść mankamenty samego sieciowania UV, takie jak słabe usieciowanie bardzo grubych, pigmentowanych warstw.

Proces ten można stosować praktycznie wszędzie: w branży meblarskiej, podłogowej i samochodowej. Kosztuje on co prawda nieco więcej niż zwykłe sieciowanie UV, ale jego stosunek cena-jakość jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę możliwość wyeliminowania mankamentów tradycyjnej technologii.

Źródło: european-coatings.com