a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneSezon otwarty na malowanie okien

Sezon otwarty na malowanie okien

Trudno wyobrazić sobie malowanie okien bez ich otwierania, dlatego zima nie wydaje się do tego odpowiednią porą… Lato – przeciwnie, wszak malowanie pod błękitnym niebem, w podmuchach lekkiego wiatru to sama przyjemność. Wybierz odpowiedni dzień – nie za gorący, nie za wilgotny – i do dzieła!

malowanie okien

Fot. Paint Quality Institute

Uważasz, że twoje okna nie potrzebują odmalowania? Przyjrzyj się im dokładnie. Ramy okienne nie mają lekkiego życia – są narażone na zmiany temperatury, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne z powodu ciągłego otwierania i zamykania. A parapet… kto z nas nie używa go jako półeczki pod doniczki z kwiatami, książki, kubki, szklanki, talerze? To wszystko sprawia, że oprawa okienna potrzebuje odświeżenia dużo częściej niż ściany czy inne elementy stolarki.

Trzy proste kroki

Przed przystąpieniem do malowania zdejmij zasłony, karnisze i wszystkie inne elementy w otoczeniu okna, które mogą ci przeszkadzać. Dokładnie umyj ramę okienną, żeby zapewnić dobrą adhezję farby.

Gdy już to zrobisz, pozostają trzy proste kroki:
1. Otwórz okno i pomaluj górną, dolną i boczne krawędzi skrzydeł okna.
2. Pomaluj listwy poprzeczne i ościeżnice.
3. Na koniec zajmij się parapetem.

Czyszczenie

Po wyschnięciu farby czas na sprawdzenie, czy jej nadmiar nie dostał się gdzieś, gdzie mógłby uniemożliwić normalne funkcjonowanie okna. Jeśli odkryjesz, że farba dostała się w takie miejsce (na przykład między skrzydło a zewnętrzną ramę), ostrożnie usuń ją przy pomocy cienkiego nożyka.

I to wszystko! Pamiętaj jednak, że nie mniej ważny niż technika aplikacji jest rodzaj farby, jaką wybierzesz. Najbezpieczniej jest zdecydować się na 100% farbę akrylową. Dobrze przylega zarówno do elementów drewnianych, jak i aluminiowych czy winylowych, a ponieważ jest bardzo elastyczna, będzie się odkształcać wraz z powierzchnią w przypadku dużych zmian temperatury.

Źródło: Paint Quality Institute