REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Samonaprawiające się materiały do 2024 – raport n-tech

Firma n-tech Research opublikowała nowy raport na temat rynku materiałów samonaprawiających się. Nie jest on aż tak optymistyczny, jak prognozy analityków n-tech sprzed dwóch lat, ale nadal przewiduje silny wzrost.

samonaprawiające się materiały

Samonaprawiający się beton, obraz spod mikroskopu. Fot. Engineering at Cambridge / Foter.com / CC BY-NC-ND

W raporcie z roku 2015 analitycy n-tech Research przewidywali, że już w roku 2020 rynek materiałów samonaprawiających się osiągnie wartość 2,7 mld $. Obecnie są bardziej zachowawczy – 2,4 mld $ do roku 2022. Jeśli chodzi o zastosowania tego typu materiałów – wiele nie zmieniło się w ciągu ostatnich dwóch lat, wzrosły jednak przychody ze sprzedaży powłok i materiałów ze zdolnością samonaprawy dla branży samochodowej i budowlanej.

W raporcie n-tech wyróżniono takie obszary zastosowań jak produkty konsumenckie, motoryzacja, energetyka, budownictwo, wojskowość, medycyna oraz lotnictwo. Wyszczególnione grupy materiałów samonaprawiających się to polimery odkształcalne odwracalnie, materiały z pamięcią kształtu, systemy naczyniowe, systemy na bazie kapsułek i biomateriały.

Nie tylko polimery

Jak twierdzą analitycy, dominujące obecnie na rynku polimery odkształcalne odwracalnie w roku 2022 będą nadal miały duży udział w rynku – 37%. Do głosu dochodzą jednak również systemy naczyniowe oraz oparte na mikrokapsułkach. Te drugie w roku 2022 mają już osiągnąć przychody na poziomie 1,1 mld $.

Rozprzestrzenianie się pęknięcia w materiale z mikrokapsułkami (oznaczone kolorem różowym). Kolorem fioletowym oznaczono katalizator procesu samonaprawy. Fot. Chem540f09grp11 / Wikimedia Commons

Rozprzestrzenianie się pęknięcia w materiale z mikrokapsułkami (oznaczone kolorem różowym). Barwą fioletową oznaczono katalizator procesu samonaprawy. Fot. Chem540f09grp11 / Wikimedia Commons

Co istotne – rynek dostosowuje się do potrzeb poszczególnych sektorów przemysłu. Przykładowo – w branży samochodowej dużą popularnością cieszą się dziś stosunkowo kruche kompozyty, dlatego też intensywnie badane są możliwości nadania zdolności samonaprawy kompozytom. Podobne trendy obserwuje się w budownictwie, gdzie wkrótce wejść ma do użytku samonaprawiający się beton. Potrzeba kilku lat, aby tego typu produkty zaczęły być stosowane powszechnie, ale już w roku 2022 sprzedaż samonaprawiających się materiałów dla budownictwa ma wynieść 475 mln $.

Nanorurki wykryją uszkodzenia

Kompozyty i beton to zresztą nie jedyne materiały, którym nadano zdolność samonaprawy. Trwają również badania nad samonaprawiającymi się metalami, a także ceramiką – do konstrukcji silników i generatorów mocy. Jako czujnik uszkodzeń planuje się wykorzystanie nanorurek węglowych. To one inicjować będą proces samonaprawy w wypadku wystąpienia pęknięcia.

Raport n-tech Research opublikowany został pod tytułem Markets for Self-healing Materials 2017-2024.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA