REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rynek pigmentów metalicznych – co nowego?

Producenci pigmentów metalicznych nie mają powodów do narzekań. Zapotrzebowanie na ten rodzaj pigmentów rośnie, zwłaszcza w Azji ze względu na ogromną produkcję samochodów.

rynek pigmentów metalicznych

Fot. arch. ECKART

Azja to nadzieja na najbliższą przyszłość dla producentów pigmentów metalicznych. Chiny dominują pod względem produkcji samochodów, każdego roku z tamtejszych fabryk wychodzą tysiące nowych aut, a moda na efekty specjalne w branży samochodowej trwa.

Nic więc dziwnego, że producenci widzą świat w różowych barwach. Jörg Krames z firmy ECKART stwierdził, że firma w roku 2014 przewiduje wzrost sprzedaży pigmentów metalicznych. Również Sun Chemical spodziewa się tendencji zwyżkowych, dlatego też, jak zdradza Aaron Hollman, zamierza w najbliższym czasie mocno rozwinąć przejętą od Benda-Lutz linię pigmentów metalicznych do farb ciekłych i proszkowych.

Co będzie sterować rynkiem?

Dla rozwoju rynku nie bez znaczenia będzie rzecz jasna ekologia. Klienci spodziewają się produktów dobrych jakościowo, funkcjonalnych, ale równocześnie przyjaznych środowisku. Sun Chemical w swojej ofercie posiada szeroki wybór wolnych od LZO dyspersji aluminiowych do farb wodorozcieńczalnych. ECKART bierze również pod uwagę jeszcze surowsze przepisy – te dotyczące stosowana APE (alkilofenoli oksyetylenowanych) oraz niklu. Jak zaadaptuje je Azja?

Inny ważny czynnik to ceny surowców. Producenci spodziewają się, że w ciągu kilku najbliższych lat utrzymają się one na obecnym wysokim poziomie (choć są również świadomi zmienności światowej ekonomii). Drożeją zresztą nie tylko surowce, ale i energia elektryczna i siła robocza. By sobie w tej sytuacji poradzić bez podnoszenia cen pigmentów, trzeba stale zwiększać efektywność.

Fot. arch. Sun Chemical

Gdzie zużywa się najwięcej?

Największe zapotrzebowanie na pigmenty metaliczne notuje się obecnie w przemyśle samochodowym (lakiery renowacyjne, powłoki na części samochodowe) oraz ogólnie w branży przemysłowej. W krajach rozwijających się dochodzi również popyt ze strony budownictwa i elektroniki.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA