a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneRynek farb po pierwszej połowie pandemicznego roku

Rynek farb po pierwszej połowie pandemicznego roku

Zgodnie z analizami Chem Research w pierwszej połowie roku 2020 rynek stracił 9% swojej wartości, zaś sprzedaż 11 największych producentów poszła w dół o ponad 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Nie jest jednak tak źle, jak mogłoby się wydawać.

rynek farb pandemiczny rok

Fot. geralt / pixabay.com

Nowy raport Chem Research dotyczy sytuacji rynku farb i powłok na podstawie wyników za pierwszą połowę roku 2020. Dlatego też firma przyjrzała się przede wszystkim wynikom finansowym 11 największych producentów na rynku, obsługujących jego ok. 50%.

Udział farb dekoracyjnych większy o 4%

Z raportu wynika, że w pierwszej połowie roku rynek stracił na wartości ok. 9% (licząc w euro), zaś przychody ze sprzedaży czołowej jedenastki producentów spadły o ponad 10%. Dramatyczne spadki w sektorze farb przemysłowych zostały jednak w pewnym stopniu zrekompensowane większym zapotrzebowaniem na produkty dekoracyjne. W czerwcu sektor produkcji zaczął odrabiać straty.

Sytuacja różniła się oczywiście w różnych częściach świata i dla różnych klas produktów przemysłowych. Wyraźne różnice w rozwoju dwóch sektorów rynku w badanym okresie – farb dekoracyjnych i powłok przemysłowych – wpłynęły na ich udział w rynku. W stosunku do roku 2019 farby dekoracyjne zwiększyły swój udział o prawie 4% kosztem produktów przemysłowych.

Dwucyfrowe spadki sprzedaży

Sytuacja pandemiczna odbiła się też oczywiście na wynikach finansowych producentów. W pierwszych sześciu miesiącach roku 11 największych wytwórców farb zanotowało spadki sprzedaży na poziomie 10%.

W pierwszym kwartale roku spadek dla firm z grona TOP 11 wyniósł -2%, w drugim zaś – aż -17%. Firma Chem Research zestawiła również spadki sprzedaży dla poszczególnych producentów – pełną listę znaleźć można w naszym tekście.

Jest źle, ale prognozy budzą optymizm

Jeśli chodzi o dalszy rozwój pandemii, sytuacja jest oczywiście trudna do przewidzenia, jednak długoterminowe prognozy ekspertów dotyczące rozwoju rynku farb i powłok są optymistyczne. Według analityków Markets and Markets w okresie 2020-2025 rynek rósł będzie w tempie 4% rocznie i na koniec tego okresu osiągnie wartość prawie 180 mld $.

Ich analizy potwierdzają, że większość sektorów rynku farb została mocno dotknięta pandemią i negatywny wpływ będzie się utrzymywał jeszcze na początku przyszłego roku. W roku 2021 jednak zgodnie z prognozami produkcja i transport ruszą znów pełną parą i sytuacja zacznie wracać do normy.

Źródło: european-coatings.com, Markets and Markets