REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Projekt Methaform – zielone surowce do produkcji farb

Czy związek uzyskany w procesie fermentacji cukrów może być efektywnym surowcem do produkcji farb? Czy może w tej roli zastąpić pochodne ropy naftowej? Naukowcy z holenderskiego instytutu Wageningen UR Food & Biobased Research udowodnili, że tak!

Methaform naturalne surowce

Fot. Wageningen UR

Projekt Methaform, o którym mowa, to wspólne dzieło Wageningen UR, Archer Daniels Midland (ADM), EOC Belgium oraz Van Wijhe Paint. Jego celem była produkcja bloków kwasu itakonowego i metakrylowego, które mogą posłużyć jako podstawa wysokiej jakości materiałów, takich jak farby i tusze. Kwas itakonowy i metakrylowy pochodzą z biomasy, są więc tańsze i przyjaźniejsze środowisku niż stosowane dziś powszechnie pochodne ropy naftowej.

Fermentacja i kataliza

Kwas itakonowy może być uzyskiwany w procesie fermentacji cukrów. Prócz tego naukowcy Wageningen UR opracowali chemiczny proces pozyskiwania z kwasu itakonowego innego przydatnego związku, kwasu metakrylowego. Obecnie uzyskuje się go z surowców kopalnych, tymczasem to szeroko wykorzystywany składnik, m.in. farb i tkanin, a także materiałów alternatywnych dla szkła, takich jak pleksiglas. Jak wyjaśniał w ubiegłym roku Daan van Es, manager projektu z Wageningen UR Food & Biobased Research:

Daan van Es. Fot. Wageningen UR

Daan van Es. Fot. Wageningen UR

W ramach projektu Methaform skupiliśmy się na procesach biotechnologicznych, które polegały na pozyskiwaniu kwasu itakonowego z cukrów, oraz proces katalitycznych, które pozwalają otrzymać kwas metakrylowy z kwasu itakonowego. Chcemy pokazać, że z tego typu bloków, przyjaznych środowisku – bo pochodzenia naturalnego, stosunkowo łatwo można uzyskać wysokiej jakości polimery i materiały.

Nie gorsze niż surowce z ropy naftowej

W ramach projektu naukowcy porównali kwas itakonowy i kwas metakrylowy w określonych zastosowaniach. Udowodnili również, że bloki pochodzenia naturalnego mogą być przetwarzane tymi samymi metodami co analogiczne związki petrochemiczne. Projekt zakończył się sukcesem, o czym wspominaliśmy również przy okazji tekstu o nowych badaniach Wageningen UR – dotyczących zastąpienia syntetycznego lateksu do produkcji dywanów białkiem pochodzenia roślinnego.

Methaform wpisuje się w inicjatywę Top Sector Chemistry, która do roku 2050 ma uczynić Holandię krajem zielonej chemii, a także jednym z trzech czołowych producentów inteligentnych materiałów na świecie. Projekt jest też częścią programu Biobased Performance Materials (BPM), w ramach którego naukowcy i technolodzy otrzymują wysokiej jakości materiały z biomasy, które coraz bardziej zyskują na znaczeniu w przemyśle.

Źródło: Wageningen UR

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA