a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoki antyrefleksyjne do 2023 – raport

Powłoki antyrefleksyjne do 2023 – raport

Powłoki antyrefleksyjne są coraz częściej stosowane w różnych sektorach przemysłu. Nic więc dziwnego, że, jak donoszą eksperci Global Market Insights, rynek ten do roku 2013 będzie się rozwijał w tempie…

powłoki antyrefleksyjne raport

Rosnąca produkcja smartfonów zwiększa zapotrzebowanie na powłoki antyrefleksyjne.
Fot. arch. hellolly / pixabay.com

…6% rocznie. W roku 2013 światowe zapotrzebowanie na tego typu powłoki wynosiło 320 tysięcy ton, w roku 2023 ma już sięgnąć 500 tysięcy ton. Wartość rynku w 2013 kształtowała się na poziomie 2,5 mln $, zaś w 2023 ma on być już wart ponad 5 mln $ – a więc podwoi swoją wartość.

Zastosowania – okulary, smartfony, szyby samochodowe

Najważniejsze obszary zastosowań powłok antyrefleksyjnych to branża samochodowa, elektronika, okulistyka, telekomunikacja i energetyka słoneczna. Największym z nich w roku 2014 była okulistyka – jej udział w rynku wynosił 35%. Ta pozycja prawdopodobnie nie będzie zagrożona, ponieważ z każdym rokiem produkowanych jest coraz więcej wysoce przepuszczających soczewek i okularów. Zapewniają one wysoki komfort noszenia, lepszą widoczność w trakcie jazdy nocą oraz dostosowywanie kontrastu.

Drugim największym rynkiem zbytu tego typu powłok jest elektronika. Tutaj także przewidywany jest wzrost – rośnie zapotrzebowanie na płaskie ekrany, produkuje się coraz więcej smartfonów, wzrasta też produkcja półprzewodników o różnych zastosowaniach. Coraz większe jest też tempo produkcji samochodów, zwłaszcza w Chinach, Indiach, Tajlandii, Indonezji i Meksyku, a wytwórcy aut wykorzystują powłoki antyrefleksyjne na przednich szybach, deskach rozdzielczych i ekranach.

Rynek z pewnością napędzać będzie również energetyka słoneczna. W niektórych krajach, takich jak Francja, Indie czy Chiny, w ramach programów ograniczania emisji dwutlenku węgla planowane są dofinansowania na instalowanie na swoich domach paneli słonecznych. Tymczasem powłoki antyrefleksyjne są coraz częściej stosowane na tego typu panelach, ponieważ znacznie zwiększają ich efektywność.

Ameryka Północna liderem produkcji

Spośród regionów świata największym rynkiem powłok antyrefleksyjnych (według danych z roku 2014) jest Ameryka Północna. Rosnące zapotrzebowanie na okulary, soczewki i płaskie ekrany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie może jeszcze umocnić tę pozycję.

Nie próżnuje jednak również Europa – produkowanych jest tam coraz więcej paneli słonecznych, a liczba samochodów wychodzących z fabryk we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech również rośnie. Energetyka słoneczna i przemysł samochodowy to również główne obszary zastosowań powłok antyrefleksyjnych w rejonie Azji i Pacyfiku.

Raport opublikowany został pod tytułem Anti Reflective (AR) Coatings Market Size, Potential, Industry Outlook, Regional Analysis, Application Development, Competitive Landscape & Forecast, 2016-2023.

Źródło: pcimag.com