Dwaj chińscy naukowcy opracowali powłokę superhydrofobową pozbawioną tradycyjnych mankamentów tej technologii – stabilną mechanicznie, łatwą w produkcji, a do tego posiadającą zdolność samonaprawy.
Powłoki superhydrofobowe to niezwykle obiecująca technologia, która posiada jednak pewne bariery. Trzy najważniejsze wyzwania, związane z jej wykorzystaniem na skalę masową, to skomplikowany sposób wytwarzania, problemy z produkcją wielkoskalową oraz niska stabilność mechaniczna. Wszystkie trzy udało się jednak przeskoczyć naukowcom z Chin.
W ramach swoich badań wyprodukowali oni wytrzymałą superhydrofobową powłokę na bazie żywicy epoksydowej oraz nanocząstek TiO2 i MgO. Otrzymana w prostym procesie, może być aplikowana na dowolnych podłożach różnymi metodami. Niewielkim kosztem można także uruchomić produkcję powłoki na wielką skalę.
Powłoka jest nie tylko stabilna mechanicznie, ale i posiada zdolność samonaprawy po różnego rodzaju uszkodzeniach, np. pod wpływem niskiej temperatury czy silnych kwasów i zasad. Proces ten może być powtarzany wiele razy. Więcej informacji na temat technologii znaleźć można w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Colloid and Interface Science”.
Źródło: european-coatings.com