a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoka superhydrofobowa na masową skalę?

Powłoka superhydrofobowa na masową skalę?

Dwaj chińscy naukowcy opracowali powłokę superhydrofobową pozbawioną tradycyjnych mankamentów tej technologii – stabilną mechanicznie, łatwą w produkcji, a do tego posiadającą zdolność samonaprawy.

powłoka superhydrofobowa na masową skalę

Powłoki superhydrofobowe to technologia zainspirowana liściem lotosu. Fot. Sweetaholic / pixabay.com

Powłoki superhydrofobowe to niezwykle obiecująca technologia, która posiada jednak pewne bariery. Trzy najważniejsze wyzwania, związane z jej wykorzystaniem na skalę masową, to skomplikowany sposób wytwarzania, problemy z produkcją wielkoskalową oraz niska stabilność mechaniczna. Wszystkie trzy udało się jednak przeskoczyć naukowcom z Chin.

W ramach swoich badań wyprodukowali oni wytrzymałą superhydrofobową powłokę na bazie żywicy epoksydowej oraz nanocząstek TiO2 i MgO. Otrzymana w prostym procesie, może być aplikowana na dowolnych podłożach różnymi metodami. Niewielkim kosztem można także uruchomić produkcję powłoki na wielką skalę.

Powłoka jest nie tylko stabilna mechanicznie, ale i posiada zdolność samonaprawy po różnego rodzaju uszkodzeniach, np. pod wpływem niskiej temperatury czy silnych kwasów i zasad. Proces ten może być powtarzany wiele razy. Więcej informacji na temat technologii znaleźć można w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Colloid and Interface Science”.

Źródło: european-coatings.com