a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweBASF: Europejske auta w 2016 bardziej kolorowe

BASF: Europejske auta w 2016 bardziej kolorowe

Według najnowszego raportu BASF hierarchia ulubionych kolorów samochodów Europejczyków nie zmieniła się bardzo od ostatniego roku. Paleta jest jednak coraz bardziej zróżnicowana, dzięki nowym odcieniom i efektom specjalnym.

BASF Europejskie auta raport 2016

Sam kolor niebieski ma już w branży samochodowej ponad 100 odcieni. Fot. rsoler616 / pixabay.com

Nowy raport BASF dotyczy kolorów samochodów OEM w Europie w roku 2016. Zgodnie z nim wciąż najpopularniejszym kolorem pozostaje biały (29%). Na drugim miejscu znalazł się czarny (19%), na trzecim zaś – szary (18%).

Prawie 80% zanotowanych w raporcie odcieni samochodów to kolory achromatyczne (czerń, biel i szarości). Wśród pozostałych na pierwszym miejscu znalazł się niebieski (10%), dalej – czerwony i brązowy. Obserwujemy też pewne różnice, jeśli chodzi o rodzaje samochodów: w przypadku małych aut stosowany jest zwykle lakier w kolorze białym lub chromatycznym, zaś SUV-y najczęściej są szare.

W przypadku lakierów kolorowych popularność poszczególnych odcieni zasadniczo się nie zmienia, ale za to ich gama staje się coraz bardziej zróżnicowana. Pojawiają się bowiem nowe warianty kolorystyczne i nowe, innowacyjne efekty specjalne. Często również modyfikuje się istniejące już odcienie, dodając do nich cząsteczki o efekcie perłowym lub metalicznym.

Tak duży wybór odcieni i efektów pomaga podkreślić kształt i charakter samochodu. Jest to jednak również skutek mody na indywidualizację. Jak mówi Stefan Sickert, szef działu Project Management Basecoat:

Dziś każdy klient może liczyć na unikatowy, całkowicie spersonalizowany kolor swojego samochodu.

Najwięcej odcieni mają obecnie lakiery w kolorze niebieskim – ponad 100. Na drugim miejscu znajduje się natomiast szary (ok. 90 odcieni i wariantów).

Źródło: BASF