Wiosna – czas śpiewających ptaków, słońca i zieleni – to prawdziwy koszmar dla osób uczulonych na pyłki. Na szczęście, dzięki opracowanym przez naukowców z Niemiec powłokom na tkaniny, ich życie wiosną może już wkrótce stać się choć trochę łatwiejsze.
Osoby uczulone na pyłki są bezbronne wobec alergenów. Każdego roku z początkiem wiosny przeżywają prawdziwe męki – unoszące się w powietrzu i osadzające się na tkaninach pyłki drzew, krzewów, traw i zbóż powodują zaczerwienie oczu, katar i nieustanne kichanie. Nie tylko przyczepiają się do ubrań, ale również dostają się do domów, gdzie pokrywają zasłony, dywany i tapicerki. To problem, którego nie można bagatelizować – stwierdzono, że w Niemczech na ten typ alergii cierpi już co szósta osoba.
Z myślą o alergikach naukowcy z Instytutu Williama Küstera i Instytutu Hohenstein we współpracy z firmą CHT R. Beitlich GmbH opracowali dwie specjalne powłoki na tkaniny. Te dwie biofunkcyjne technologie działają na przeciwstawne sposoby: jedna powoduje odpychanie pyłków, druga – ich wiązanie. Pierwsza jest przeznaczona do stosowania na odzieży, ponieważ zapobiega „łapaniu” pyłków podczas spacerów, druga natomiast lepiej sprawdza się na meblach i tkaninach domowych, wiążąc pyłki utrzymuje je bowiem jak najdalej od alergika.
To nie koniec. Naukowcy z Hohenstein zaproponowali również zestaw testowy, który ocenia siłę adhezji lub odpychania pyłków przez powierzchnię. Metoda ta, wykorzystująca symulację lotu pyłku, pozwala stwierdzić, czy tkanina jest bezpieczna dla alergika.
Osiągnięcia niemieckich badaczy mają szczególne znaczenie zwłaszcza dla producentów tekstyliów. Dzięki tym technologiom będą oni mogli w przyszłości produkować tkaniny, które znacznie zwiększą komfort życia osób uczulonych na pyłki.
Źródło: european-coatings.com