REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoka na endoskopy zrewolucjonizuje diagnostykę

Naukowcy opracowali powłokę, która utrzymuje obiektyw endoskopu w czystości nawet po kilkukrotnym zanurzeniu w krwi i śluzie. To prawdopodobnie droga do nowej, doskonalszej generacji endoskopów.

powłoka na endoskopy

Fot. Linda Bartlett / National Cancer Institute / Wikimedia Commons

Wyposażone w kamerę urządzenia do obserwacji wnętrza ludzkiego ciała, takie jak endoskopy, to nieodłączny element współczesnej medycyny. W samych Stanach Zjednoczonych co roku przeprowadzanych jest 15-20 mln endoskopii.

Niekiedy jednak badanie endoskopowe staje się utrudnione, obraz może bowiem stracić wyraźność wskutek zaparowania obiektywu lub jego zanieczyszczenia płynami fizjologicznymi. Taka sytuacja wymaga obecnie dokładnego czyszczenia – płukania, odsysania, usuwania fragmentów tkanek, a nawet wyciągania na pewien czas endoskopu, aby dokładnie wyczyścić go na zewnątrz. Tego typu problemy pojawiają się najczęściej w przypadku bronchoskopii, przeprowadzanej w obrębie delikatnych tkanek, w bardzo wilgotnym środowisku.

Fot. Nicolas Vogel / FAU

Fot. Nicolas Vogel / FAU

Jak liście dzbanecznika

Z myślą o tym mankamencie naukowcy z uniwersytetu Friedrich-Alexander-Universität (FAU) Erlangen-Nürnberg opracowali powłokę zainspirowaną śliską powierzchnią liści dzbanecznika. Jest ona zbudowana z cienkiej warstwy nanocząstek krzemionki. Cząsteczki te są tak małe, że nie odbijają światła, dlatego są przezroczyste – co było warunkiem niezbędnym w przypadku powłoki na obiektyw endoskopu.

Powłoka została przebadana zarówno w warunkach in vitro, jak i ex vivo. Sprawdzono jej adhezję, przezroczystość i biokompatybilność. Następnie przeprowadzono na próbę bronchoskopię w warunkach in vivo na świńskich płucach. Potwierdzono, że zanieczyszczeń było mniej, a procedury czyszczenia trwały o 10-15 razy krócej, niż w przypadku tego samego badania przy pomocy endoskopu ze standardowym obiektywem.

Prof. dr Nicolas Vogel, stojący na czele zespołu badawczego. Fot. Georg Pöhlein / FAU

Prof. dr Nicolas Vogel, stojący na czele zespołu badawczego. Fot. Georg Pöhlein / FAU

Przyszłość diagnostyki

Twórcy powłoki wierzą, że opracowany przez nich materiał pozwoli zaprojektować nową generację endoskopów. Pozwoli one na dokładniejsze obserwacje, będą mniej zanieczyszczone i w mniejszym stopniu skażone bakteriami, a także skrócą czas trwania całej operacji oraz pozwolą docierać do obszarów ciała, które w tym momencie są nieosiągalne. Oznacza to ogromne możliwości, jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie różnego rodzaju schorzeń.

Źródło: FAU

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA