a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoka, która trzyma bakterie z dala od żywności

Powłoka, która trzyma bakterie z dala od żywności

Urządzenia w zakładach przetwórstwa żywności wymagają doskonałej ochrony przed bakteriami i innymi drobnoustrojami – to oczywiste. Konieczne jest nie tylko ich częste czyszczenie, ale i dodatkowe zabezpieczenia powstrzymujące rozwój mikrobów między cyklami mycia. Naukowcy z Uniwersytetu Cornell proponują w tej roli swoją specjalną powłokę.

powłoka żywność bakterie

Fot. arch. Brett Jordan / Source / CC BY

Zespół naukowców z wydziału nauk o żywności Uniwersytetu Cornell opracował polimerową powłokę, która nie tylko w dużej mierze zapobiega adhezji mikrobów na powierzchni, ale i inaktywuje te, którym uda się mimo wszystko przyczepić do podłoża. Jak mówi stojąca na czele grupy badawczej prof. Julie Goddard, na razie rozwiązanie jest jeszcze w fazie badań, ale w ciągu kilku lat może zostać skomercjalizowane.

Unieszkodliwia 99,999% bakterii

Opracowanie wytrzymałej i skutecznej powłoki na urządzenia w zakładach przetwórstwa żywności nie jest łatwe. Powierzchnie są tam narażone na działanie kwasów i innych środków żrących, ekstremalne temperatury oraz silne tarcie, dlatego warstwa zabezpieczająca również musi być bardzo trwała.

Powłoka opracowana przez zespół prof. Goddard nie tylko spełnia te wymogi, ale i jest niezwykle efektywna w walce z bakteriami. Jak wykazały testy, inaktywuje 99,999% pałeczek Listeria monocytogenes – mikrobów wywołujących listeriozę i stanowiących poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności.

Mniej wyrzucanej żywności

Technologia nie tylko minimalizuje zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, ale i ogranicza ilości jedzenia wyrzucanego z powodu skażenia szkodliwymi drobnoustrojami. Jak dowodzą twórcy, powłoka może być też stosowana na klamkach czy instalacjach HVAC, które także często stanowią siedlisko bakterii. Proponują również jej wykorzystanie na urządzeniach do zbioru owoców i warzyw.

Źródło: european-coatings.com