a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoka grafenowa na stenty i sztuczne zastawki

Powłoka grafenowa na stenty i sztuczne zastawki

Cudowny materiał, grafen, znalazł kolejne potencjalne zastosowanie. Polscy naukowcy twierdzą, że może on posłużyć jako powłoka na stenty naczyniowe i inne implanty kardiologiczne.

powłoka grafenowa stenty sztuczne zastawki

Fot. ecolepolytechniqueups / Foter.com / CC BY-SA

Powłoki grafenowe na implantach to propozycja badaczy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Jak mówi dr Dariusz Biały z wrocławskiej uczelni, elementy z tego typu pokryciem są lepiej tolerowane przez organizm. W przypadku pacjentów, którym wszczepiono by na przykład sztuczną zastawkę pokrytą grafenem, rekonwalescencja przebiegałaby szybciej, a liczba leków, które musieliby przyjmować, byłaby mniejsza.

Jak zapewniają badacze, powłoka grafenowa może być też stosowana na stentach, cewnikach lub elektrodach stymulujących. Jak do tej pory przeprowadzono badania, w ramach których sprawdzano wpływ stalowych płytek pokrytych grafenem na tkankę śródbłonka, i wyniki są bardzo obiecujące. Ponadto naukowcy zajmują się działaniem bakteriostatycznym grafenu, które może być wykorzystane na salach operacyjnych.

Pomysł, zgłoszony już do urzędu patentowego, został doceniony przez autorytety – otrzymał nagrodę na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lepine” w Paryżu. Twórcy mają w planach założenie spółki, która zajmie się komercjalizacją technologii. A ponieważ jest to rozwiązanie pionierskie – nikt dotychczas nie proponował jeszcze wykorzystania grafenu w tej roli – może ono odnieść międzynarodowy sukces.

Źródło: PAP