REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powierzchnie w walce z wirusami – prognozy n-tech

Pandemia COVID-19 sprawiła, że gwałtownie wzrosło zainteresowanie technologiami antybakteryjnymi i antywirusowymi. Wśród nich są na przykład przyszłościowe inteligentne powierzchnie. Firma n-tech przygląda się temu rynkowi i prognozuje, jak wyglądać będzie jego najbliższa przyszłość.

inteligentne powierzchnie wirusy n-tech

Fot. qimono / pixabay.com

Firma n-tech opublikowała raport zatytułowany Smart Antibacterial and Antiviral Markets, 2020. W raporcie przewiduje, że rynek inteligentnych produktów antybakteryjnych i antywirusowych do roku 2025 osiągnie już wartość 1,3 mld $. Wszystko za sprawą pandemii COVID-19 oraz starań, by uczynić nasze otoczenie bardziej sterylnym i bezpiecznym.

Nagły wzrost zainteresowania

Eksperci n-tech przewidują, że w dobie pandemii klienci chętniej kupować będą produkty i powłoki antymikrobowe, które powstrzymują rozprzestrzenianie się patogenów. W przeszłości rynek ten napędzały przede wszystkim zastosowania związane z ochroną przed infekcjami w służbie zdrowia. Klienci niechętnie sięgali po inteligentne produkty antymikrobowe ze względu na ich wysoką cenę i krótki okres trwałości.

Obecnie ochroną antymikrobową zainteresowani są zarówno klienci prywatni, jak i przemysł. Równocześnie wysiłki technologów wciąż skupiają się na tym, by produkty te stały się bardziej opłacalne oraz by wydłużyć ich okres trwałości.

Czas na inteligentne powierzchnie

Zgodnie z oszacowaniami analityków do roku 2025 inteligentne powłoki antywirusowe mają wygenerować przychody ze sprzedaży na poziomie 340 mln $. Źródłem dużej części tych przychodów będą istniejące już wcześniej produkty, dostosowane obecnie na potrzeby walki z COVID-19.

Do roku 2025 wartości 306 mln $ mają sięgnąć z kolei przychody ze sprzedaży inteligentnych powierzchni antybakteryjnych. Brane są tu pod uwagę również powierzchnie z wbudowanymi sensorami oraz mechanizmy dostarczające środki antybakteryjne. W przyszłości tego typu powierzchnie będą prawdopodobnie w stanie rozpoznawać i wykrywać szczególnie niebezpieczne bakterie.

Twórcy raportu rozróżniają dwie grupy produktów, którymi są inteligentne powłoki i powierzchnie. Inteligentne powierzchnie antywirusowe obecnie jeszcze nie istnieją, ale mogą się pojawić na rynku w ciągu najbliższych 8-10 lat.

Nadchodzi fala innowacji

Eksperci n-tech przewidują, że w najbliższym czasie rynek zostanie zasypany innowacjami materiałowymi powstrzymującymi rozprzestrzenianie się mikrobów, a w szczególności wirusów. Nowe materiały, takie jak biocydy, antymikrobowe powłoki peptydowe, nanopowłoki krzemoorganiczne oraz ciekłe metale w prognozowanym okresie w sektorze zastosowań antybakteryjnych mają osiągnąć sprzedaż na poziomie 227,3 mln $.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA