a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowierzchnie inteligentne do 2022 – raport NanoMarkets

Powierzchnie inteligentne do 2022 – raport NanoMarkets

Rynek powierzchni inteligentnych rośnie w nieprawdopodobnym tempie. Z tego typu rozwiązań korzysta dziś przede wszystkim przemysł transportowy, budowlany, energetyczny i wojskowy.

powierzchnie inteligentne

Powłoki superhydrofobowe, ze zdolnością samooczyszczania się i samonaprawy święcą triumfy na rynku. Fot. UCL Mathematical and Physical Sciences / Foter.com / CC BY

Jak donosi najnowszy raport NanoMarkets, do roku 2020 wartość światowego rynku powierzchni inteligentnych wzrośnie do 13,5 mld $, a w ciągu dwóch kolejnych lat (do 2022) osiągnie już 30 mld $! Mniej więcej dziesięć lat temu inteligentne powierzchnie przyciągnęły uwagę badaczy i naukowców, obecnie natomiast opracowane przez nich technologie są masowo wprowadzane na rynek. Stąd przewidywany przez analityków skok sprzedaży.

Inteligentne ściany, podłogi, karoserie samochodów czy obudowy na sprzęt elektroniczny stały się dziś niesamowicie dochodowym produktem na rynku. Najchętniej korzysta z nich przemysł budowlany, energetyczny, transportowy, medyczny, elektroniczny oraz wojskowy.

W transporcie i budownictwie

Przewiduje się, że największy udział w wykorzystaniu powierzchni inteligentnych będzie miał transport – sprzedaż tego typu warstw na samochody osobowe, ciężarówki, samoloty i statki do 2020 roku ma wynieść 4,2 mld $. Jest to również obszar przemysłu, w którym najwięcej się dzieje jeśli chodzi o rozwój nowych inteligentnych technologii, co jest zasługą dużych koncernów (General Motors, Johnson Controls, Toyota, Bayer).

Na rynku budowlanym sprzedaż inteligentnych powierzchni do roku 2020 przyniesie 3,6 mld $. Ok. 1/3 z tego to udział inteligentnych paneli słonecznych (wbudowanych w dachy i okna oraz samooczyszczających się z kurzu i brudu, co zwiększa efektywność). Na brak dochodów nie będą również narzekać producenci samooczyszczających się ścian i okien.

Rozwój technologii nanoszenia

Coraz większe zapotrzebowanie na inteligentne powierzchnie sprzyja też rozwojowi technologii ich otrzymywania. Szczególne znaczenie będzie miała nanolitografia dip-pen (DPN) jako metoda niedroga oraz stosowana już do aplikacji podobnych rozwiązań (biosensory, nanosensory, rapid prototyping i metamateriały).

Raport nosi tytuł Smart Surfaces Markets 2015-2022.

Źródło: NanoMarkets