REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Poliuretany podbijają branżę samochodową

Zdaniem ekspertów powłoki poliuretanowe to doskonały wybór zarówno do pokrywania zewnętrznych, jak i wewnętrznych elementów samochodów. Dlaczego? Na to pytanie odpowiada dr Markus Mechtel, szef działu marketingu w oddziale powłok, klejów i materiałów specjalnych dla motoryzacji w firmie Covestro.

poliuretany branża samochodowa

Poliuretany królują już zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodów! Fot. MikesPhotos / pixabay.com

Powłoki poliuretanowe, od lat wykorzystywane w różnych branżach, udowodniły już swoją przydatność w wielu zastosowaniach, na wielu podłożach, w tym na tworzywach sztucznych. Świetnie sprawdzają się na przykład na niepowlekanych materiałach termoplastycznych, gwarantując wysoki połysk i ochronę.

Tymczasem tworzywa sztuczne, za sprawą nowych osiągnięć technologów, są coraz szerzej wykorzystywane w przemyśle samochodowym. Dzięki nim samochody są lżejsze, to zaś prowadzi do niższego zużycia paliwa. Połączenie elementów plastikowych oraz powłok poliuretanowych daje nowe, duże możliwości.

Dlaczego poliuretany?

Farby poliuretanowe to dobry wybór zarówno na elementy zewnętrzne, jak i wewnętrzne samochodu ze względu na szerokie możliwości dostosowania właściwości. A technologia bardzo szybko idzie do przodu, dodatkowo poprawiając efektywność produkcji.

Przykładem takiego przyszłościowego rozwiązania jest opracowana przez Covestro technologia Blulogiq do pokrywania elementów zewnętrznych w niskich temperaturach, co pozwala obniżyć koszt procesu. Sieciowanie jest w takim wypadku o 30% szybsze niż standardowo, ale powłoka wciąż prezentuje się bardzo dobrze. Dodatkowo metoda ta pozwala na coś, czego wcześniej nigdy nie było – powlekanie za jednym zamachem tworzyw sztucznych, kompozytów i metali.

Nowinki ekologiczne

Oczywiście kierunek rozwoju w tej dziedzinie wyznacza również ekologia. W branży samochodowej stosuje się coraz więcej przyjaznych środowisku rozwiązań, włączając w to powłoki typu soft-touch.

Szczególny nacisk kładzie się na niską emisję szkodliwych substancji, dlatego w ofercie Covestro pojawił się ostatnio utwardzacz do powłok poliuretanowych, oparty na surowcach pochodzenia biologicznego. Aż 70% jego zawartości węgla pochodzi z biomasy, pod względem jakości tymczasem w żaden sposób nie ustępuje on konwencjonalnym izocyjanianom na bazie paliw kopalnych.

Należy się więc spodziewać, że poliuretanów w przemyśle samochodowym będzie tylko przybywać. I jest to bardzo dobra wiadomość dla tej branży!

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA