a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweproszkowePokrycia proszkowe także na niemetalach – nowa technologia od InnoVoc Solutions

Pokrycia proszkowe także na niemetalach – nowa technologia od InnoVoc Solutions

Proszki jako forma pokryć mają w stosunku do środków płynnych wiele zalet, do tej pory stosowane były jednak głównie na podłożach metalicznych ze względu na ich dobre przewodnictwo elektryczne, ułatwiające proces nanoszenia. Dzięki nowej technologii firmy InnoVoc Solutions tego typu pokrycia będą mogły bez problemu być również stosowane na elementach plastikowych czy kompozytowych.

fot. arch. InnoVoc Solutions

InnoVoc Solutions, gałąź korporacji Gordon Composites, wprowadziło nową technologię wytwarzania pokryć proszkowych na materiałach nieprzewodzących, takich jak plastik czy różnego rodzaju kompozyty. Specjalna obróbka powierzchni zwiększa tymczasowo jej przewodność, pozwalając nanieść pokrycie, przy czym w procesie tym nie następuje emisja VOC ani jakichkolwiek innych szkodliwych produktów ubocznych.

Ważną zaletą tej metody jest fakt, że powstałe przy jej zastosowaniu warstwy są znacznie twardsze niż powstałe z zastosowaniem tradycyjnych farby płynnych i mogą wręcz poprawić wytrzymałość pokrywanych elementów. Technologia ta sprzyja również produkcji seryjnej i umożliwia łączenie kompozytów z posiadającymi pokrycie proszkowe metalami, co szczególnie często jest konieczne w przypadku uchwytów urządzeń czy w częściach samochodowych. Do tej pory nanoszenie pokryć proszkowych na niemetale było możliwe, ale, jak zauważa Kevin Stay, prezes Gordon Composites, mocno ograniczone ze względu na złożoność procesu, koszt lub zanieczyszczenie środowiska. Nowa technologia InnoVoc Solution jest wolna od tego typu ograniczeń.

Fakt, że prowadzi się badania nad nowymi sposobami nanoszenia farb proszkowych (także na podłoża niemetaliczne) nie dziwi biorąc pod uwagę szereg zalet tego typu pokryć, stosowanych na powierzchniach metalicznych już od lat 40. ubiegłego wieku. Proszki charakteryzują się w stosunku do farb ciekłych silniejszą adhezją, doskonałą wytrzymałością, mogą być stosowane zarówno dla chropowatych jak i połyskliwych powierzchni i są przyjazne środowisku (nie emitują VOC). W dobie szczególnie rygorystycznych przepisów, jeśli chodzi o czystość procesów produkcyjnych, pokrycia proszkowe sprawdzają się doskonale – są nanoszone elektrostatycznie w postaci suchego proszku, a następnie poddawane obróbce termicznej. Według nowej technologii InnoVoc można w ten sposób pokrywać wszystkie materiały, które wytrzymują temperatury z zakresu 250-400°F (ok. 120-200°C).

Funkcjonalność pokryć naniesionych tą metodą Stay tłumaczy na przykładzie kompozytowych ramion nowoczesnych łuków sportowych. Ramiona połączone trwale z aluminiowym uchwytem (majdanem) powinny mieć trwałość i wygląd dostosowane do odpowiednich parametrów uchwytu. Można to w prosty sposób uzyskać nanosząc na te elementy identyczne pokrycie tą samą technologią. Takie rozwiązanie nadaje dodatkowo łukom świetną wytrzymałość, także przy użytkowaniu w trudnych warunkach, podczas wycieczek i obozów sportowych. Inne zastosowania, w których technologia ta przyniosła obiecujące rezultaty, to pokrycia części motoryzacyjnych, przełączników elektrycznych, kijów do hokeja oraz kafelków w pomieszczeniach o dobrej akustyce.

źródło: www.coatingsworld.com