a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

PaintCare ratuje resztki farb

Projekt PaintCare wspierany przez Brytyjską Federację Powłok ma uratować 50 mln litrów farby, które każdego roku lądują na wysypiskach w Wielkiej Brytanii. Inicjatorzy przekonują, że wyrzucone resztki farb można z pożytkiem wykorzystać.

PaintCare

Fot. lloydcrew / Foter.com / CC BY 2.0

Wydaje się, że ta odrobina farby dnie puszki to niewiele. Ale ziarnko do ziarnka… W sumie w całej Wielkiej Brytanii rocznie daje to ilość farby, która pozwoliłaby wypełnić 20 basenów olimpijskich.

Resztki nie muszą kończyć na wysypiskach. Aby jednak ich odzyskiwanie i utylizacja stały się normą, potrzebna jest współpraca wielu firm i organizacji związanych z branżą. Mówił o tym prezes Brytyjskiej Federacji Powłok (British Coatings Federation), Tom Bowtell, na ostatniej konferencji BCF w Chester.

Problemy do rozwiązania

Jest kilka podstawowych problemów, które przeszkadzają we wdrożeniu na wielką skalę programu utylizacji farb. Należałoby stworzyć krajową sieć punktów przyjmujących farbiarskie odpady, a także znaleźć rynki zbytu dla „zużytych” farb oraz ustalić kwestie przepisów. Celem programu PaintCare jest właśnie pokonanie tych barier, wymaga to jednak sporo uwagi i wysiłku wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt.

A jest ich już niemało – wytwórcy farb, sprzedawcy detaliczni, stowarzyszenia handlowe, firmy zarządzające odpadami, rząd i władze lokalne… Zadeklarowali się oni, ze postarają się zwiększyć udział odzyskanych i zutylizowanych farb o 2-50%.

AkzoNobel – 2,7 mln litrów ocalonej farby

Wśród producentów farb biorących udział w programie jest m.in. AkzoNobel. Jak mówi David Cornish, przedstawiciel koncernu, w ramach PaintCare udało im się ocalić od wysypiska już 2,7 mln litrów farby. Cornish podkreśla, że projekt ten stanowi także świetną platformę wymiany informacji między przemysłem farbiarskim a władzami i dzięki temu ułatwia rozwiązywanie problemów.

Prócz AkzoNobel wśród firm zaangażowanych w program znalazły się Craig and Rose, Crown Paints, Farrow & Ball, Green Farm Paints, Little Greene, Newlife Paints, Manor Coatings, PPG Industries (Johnstone’s and Leyland), Sherwin Williams (Ronseal) oraz Valspar.

Źródło: european-coatings.com