REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Opóźniacze palenia tworzyw będą zdrowsze

Opóźniające palenie środki bazujące na halogenkach to dziś standard. Bez nich syntetyczne materiały, z jakich wykonywane są na przykład materace i tapicerki mebli, w razie pożaru zajęłyby się ogniem w mgnieniu oka. Równocześnie jednak halogenki szkodzą naszemu zdrowiu i środowisku, naukowcy szukają więc alternatywnych rozwiązań. Na pewien trop wpadli badacze ze szwajcarskiego instytutu EMPA.

opóźniacze palenia

Fot. mokra (rgbstock.com)

Materiały zbudowane z organicznych polimerów są łatwopalne, ponieważ zawierają bardzo dużo węgla. Jeśli mają formę pianki (np. pianka poliuretanowa) palą się tym lepiej. A ponieważ z tego typu tworzyw wykonuje się poduszki, materace i tapicerki mebli wypoczynkowych, muszą one być bezwzględnie chronione na wypadek ewentualnego pożaru.

Halogenki to związki chloru, bromu, fluoru i jodu, przy czym jako opóźniacze palenia stosowane są przede wszystkim bromki i chlorki. Są bardzo skuteczne, ale i niebezpieczne – przy spalaniu zawierających je materiałów mogą się wydzielać toksyczne gazy. Ponadto związki te są bardzo trwałe, mogą się akumulować w środowisku i prawdopodobnie mają negatywny wpływ na nasze zdrowie; najbardziej podejrzliwi zarzucają im nawet rakotwórczość.

Poszukiwanie alternatywy dla nich nie jest nową myślą i pojawiło się już kilka pomysłów na ten temat – na przykład ograniczające dopływ tlenu nanopowłoki profesora Grunlana. Naukowcy z EMPA, współpracując z firmą FoamPartner, postanowili natomiast wykorzystać właściwości fosforu, który także obniża palność.

Opracowane przez nich środki to kilka związków z grupy amidofosforanów. Zostały one włączone do pianek poliuretanowych i zgodnie z wynikami badań nie wywarły żadnego negatywnego wpływu na proces otrzymywania polimerowej piany. Jeśli więc wszystko pójdzie dobrze, szkodliwe halogenki jako składnik naszych mebli wkrótce staną się przeszłością.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA