REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowy rekord prędkości? Tylko z farbami AkzoNobel!

Studenci z holenderskiego zespołu Dutch Human Power Team znów spróbują pobić rekord prędkości na pojeździe napędzanym siłą ludzką! I po raz kolejny ich marzenie pomoże im spełnić AkzoNobel.

rekord prędkości AkzoNobel

Studenci z Holandii zamierzają po raz drugi pobić rekord prędkości na superszybkim rowerze pokrytym m.in. farbami AkzoNobel. Fot. JonathanCohen / Foter.com / CC BY-NC 2.0

W ubiegłym roku im się udało – na rowerze VeloX3 rozpędzili się do prędkości 133,78 km/h, ustanawiając tym samym nowy rekord świata! Tym razem poprzeczkę stawiają sobie jeszcze wyżej – chcą poprawić własny rekord i jednocześnie ustanowić nowy, w kategorii kobiet.

Ambitny zespół tworzą młodzi inżynierowie z Delft University of Technology (TU Delft) oraz VU University Amsterdam. Ich nowy, udoskonalony pojazd, rower VeloX-IV, podobnie jak VeloX3 pokryty zostanie farbami marki Sikkens od AkzoNobel. Wytrzymałe i ultralekkie powłoki znacząco poprawiają aerodynamikę pojazdu. Dodatkowo wykorzystany zostanie nowy lakier opracowany przy okazji współpracy z zespołem McLaren Mercedes startującym w wyścigach Formuły 1.

W tym roku rower będzie miał dwóch pilotów – jednym z nich będzie Rik Houwers, drugim zaś rowerzystka Christien Veelenturf. W ten sposób Human Power Team zamierza pobić również rekord prędkości kobiet.

Prezes AkzoNobel Ton Büchner, który jest również absolwentem TU Delft, bardzo ciepło wypowiada się o ambitnym młodym zespole. Podkreśla, jak ważne dla firmy jest wprowadzanie innowacji, rozwijanie talentów i wspieranie tak niezwykłych projektów. To również możliwość przetestowania produktów koncernu w naprawdę ekstremalnych warunkach. Z podobnych pobudek zresztą koncern wspiera zespół Nuon Solar Team, startujący w wyścigu samochodów zasilanych energią słoneczną World Solar Challenge. Prędkość się liczy!

VeloX-IV jest o 10% krótszy niż jego poprzednik i już wykazuje o 20% mniejszy opór aerodynamiczny. A zostało jeszcze kilka miesięcy na udoskonalenia – wyścig World Human Powered Speed Challenge w Nevadzie, w trakcie którego studenci zamierzają pobić nowy rekord, odbędzie się we wrześniu tego roku.

Źródło: AkzoNobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA