Evonik pracuje nad powłoką, która uczyni kadłuby statków niewidzialnymi dla organizmów morskich. To zasługa jej podwójnej, hydrofilowo-hydrofobowej natury.
Powłoka, której opracowanie zapowiada Evonik, ma chronić przed biofilmem, algami i małżami. Według producenta będzie ona wytwarzała dla tych organizmów iluzję, że nie mają do czynienia z powierzchnią statku, ale zwykłą wodą. Jak mówi Stefan Silber, szef działu Innovation Management Coating Additives w Resource Efficiency Segment Evonik:
Porastanie kadłubów statków to ostatni nierozwiązany problem branży farbiarskiej. Dotychczas nie udało nam się znaleźć optymalnego rozwiązania, które byłoby równocześnie skuteczne i przyjazne środowisku morskiemu. Dlatego powłoka jest w kluczowym zadaniem naszego nowego centrum badawczego Smart Surface Solutions.
Powłoka łączy hydrofobowy silikon i inny polimer, o właściwościach hydrofilowych. Powstaje w ten sposób materiał amfifilowy, którego niektóre obszary „lubią” wodę, inne nie. Te pierwsze przyciągają wodę do powierzchni kadłuba, dzięki czemu powstaje na niej rodzaj wodnej osłony – kamuflaż dla organizmów wodnych. Obszary hydrofobowe dodatkowo wpływają na zachowanie organizmów: uniemożliwiają im rozpoznanie powierzchni, co utrzymuje je z daleka.
Na wypadek, gdyby jednak udało im się przyczepić, przewidziano dodatkowy mechanizm, zagwarantowany przez hydrofobową, hybrydową żywicę silikonową Evonik, Silikopon EF. Jej niskie napięcie powierzchniowe i duża gładkość powierzchni sprawiają, że organizmy nie mogą się przyczepić do kadłuba, a jeśli nawet, natychmiast odczepiają się pod wpływem strumienia wody, nawet przy niewielkich prędkościach.
Jak podkreśla Silber, jest to więc przykład wykorzystania już istniejącego produktu, ale w zupełnie nowy sposób. Powłoka przeszła już testy w terenie, w rzeczywistych warunkach, i spisała się świetnie. Jednym z kolejnych kroków będzie przyspieszenie procesu jej aplikacji, aby inwestorzy tracili jak najmniej czasu i pieniędzy. Nową technologię będzie można później wykorzystać nie tylko na statkach, ale również w roli zabezpieczenia antymikrobowego, antyoblodzeniowego i odpychającego brud.
Źródło: Evonik