REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Niewidzialne statki z powłoką Evonik

Evonik pracuje nad powłoką, która uczyni kadłuby statków niewidzialnymi dla organizmów morskich. To zasługa jej podwójnej, hydrofilowo-hydrofobowej natury.

powłoka przeciwporostowa Evonik niewidzialne statki

Fot. arch. Evonik

Powłoka, której opracowanie zapowiada Evonik, ma chronić przed biofilmem, algami i małżami. Według producenta będzie ona wytwarzała dla tych organizmów iluzję, że nie mają do czynienia z powierzchnią statku, ale zwykłą wodą. Jak mówi Stefan Silber, szef działu Innovation Management Coating Additives w Resource Efficiency Segment Evonik:

Porastanie kadłubów statków to ostatni nierozwiązany problem branży farbiarskiej. Dotychczas nie udało nam się znaleźć optymalnego rozwiązania, które byłoby równocześnie skuteczne i przyjazne środowisku morskiemu. Dlatego powłoka jest w kluczowym zadaniem naszego nowego centrum badawczego Smart Surface Solutions.

Powłoka łączy hydrofobowy silikon i inny polimer, o właściwościach hydrofilowych. Powstaje w ten sposób materiał amfifilowy, którego niektóre obszary „lubią” wodę, inne nie. Te pierwsze przyciągają wodę do powierzchni kadłuba, dzięki czemu powstaje na niej rodzaj wodnej osłony – kamuflaż dla organizmów wodnych. Obszary hydrofobowe dodatkowo wpływają na zachowanie organizmów: uniemożliwiają im rozpoznanie powierzchni, co utrzymuje je z daleka.

powłoka przeciwporostowa Evonik niewidzialne statki

Fot. arch. Evonikfoul

Na wypadek, gdyby jednak udało im się przyczepić, przewidziano dodatkowy mechanizm, zagwarantowany przez hydrofobową, hybrydową żywicę silikonową Evonik, Silikopon EF. Jej niskie napięcie powierzchniowe i duża gładkość powierzchni sprawiają, że organizmy nie mogą się przyczepić do kadłuba, a jeśli nawet, natychmiast odczepiają się pod wpływem strumienia wody, nawet przy niewielkich prędkościach.

Jak podkreśla Silber, jest to więc przykład wykorzystania już istniejącego produktu, ale w zupełnie nowy sposób. Powłoka przeszła już testy w terenie, w rzeczywistych warunkach, i spisała się świetnie. Jednym z kolejnych kroków będzie przyspieszenie procesu jej aplikacji, aby inwestorzy tracili jak najmniej czasu i pieniędzy. Nową technologię będzie można później wykorzystać nie tylko na statkach, ale również w roli zabezpieczenia antymikrobowego, antyoblodzeniowego i odpychającego brud.

Źródło: Evonik

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA