REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Niebiesko na drogach – raport PPG

Eksperci PPG po raz kolejny opublikowali swój raport dotyczący najpopularniejszych odcieni samochodów na świecie. W czołówce rzecz jasna tradycyjnie króluje biel, czerń, szary i srebro, ale do głosu nieoczekiwanie dochodzi… niebieski!

niebiesko na drogach raport PPG

Fot. arch. PPG

Raport PPG z roku ubiegłego donosił, że udział koloru niebieskiego wzrósł o 3% w sektorach samochodów luksusowych, pojazdów średniej wielkości i kompaktowych. Zaobserwowany już rok temu trend obecnie umacnia się w wielu zakątkach świata – w tym roku popularność niebieskiego w dziale samochodów luksusowych wzrosła już o 5%.

W Ameryce Północnej niebieski pojawia się zwykle na samochodach luksusowych, w Chinach – na pojazdach mini, w Europie – na autach sportowych. O tym, że zyskuje na znaczeniu, świadczy też jego częsta obecność na ostatniej wystawie North American International Auro Show – jednej z największych amerykańskich imprez branży samochodowej. Zastosowano go na takich modelach i markach jak koncepcyjny Buick Avista, Audi Sport, Volvo S90 i S60, a także Mercedes, Porsche czy Lexus.

Trendy zmieniają się bardzo powoli

Jak wyjaśnia Jane Harrington, manager PPG odpowiedzialna za kolorystykę lakierów samochodowych, trendy samochodowe co roku analizuje grupa 20 stylistów z siedmiu różnych krajów. Kolorystyka w branży samochodowej to dość specyficzna działka, o ile bowiem inspirowana jest różnymi dziedzinami życia, w porównaniu z modą czy dekoracją wnętrz zmienia się bardzo, bardzo powoli. Od wielu lat prym wiodą kolory biały, czarny, szary i srebrny, ale powoli zauważane zaczynają być też inne odcienie, na przykład niebieski czy brązowy.

Specjaliści wyróżnili najpopularniejsze odcienie w poszczególnych częściach świata. Oto pierwsza trójka dla każdej z nich:

  • Ameryka Północna: biały (25%), czarny (21%) i szary (17%),
  • Ameryka Południowa: biały (38%), srebrny (31%) i czarny (10%); popularny jest również szary (9%) i czerwony (8%),
  • Europa: biały (32%), szary (18%), czarny (17%); popularny jest również srebrny (9%) oraz niebieski (9%),
  • Azja i Pacyfik: biały (44%), czarny (15%), srebrny (10%); popularne są również odcienie naturalne – złoty, beżowy, pomarańczowy i brązowy.

Cztery palety – cztery style życia

Tradycyjnie również eksperci zaproponowali cztery zestawy kolorystyczne na nadchodzący rok:

  • The Retreater – paleta uosabiająca ucieczkę od presji dzisiejszego dynamicznego świata oraz takie wartości jak cisza, spokój, równowaga. Znalazły się tu kolory zainspirowane naturalnymi materiałami – kamieniem, marmurem, piaskiem i gliną – w połączeniu z bielą i pastelami. Prócz tego ważne miejsce mają tu szarości, także z odcieniem niebieskiego.
  • Dream Weaver – zestaw przywodzący na myśl głośne życie, przyjemność i zabawę, powstały z myślą o wolnych duchach. Składa się z nasyconych, jaskrawych odcieni, często z ciemnym połyskiem: przykuwających uwagę czerwieni, zieleni i głębokich pomarańczy.
  • The Commoner – paleta, w której króluje prostota. Minimalistyczna, nieskomplikowana, złożona z kolorów podstawowych, takich jak czerwień, niebieski, biel, naturalne brązy i zielenie.
  • The Brave – wizualna odpowiedź na globalne nastroje niepokoju, uosabiająca transformację i siłę. Równocześnie nie pozbawiona cienia elegancji i szyku, pojawiają się tu bowiem także barwy kosztownych kamieni – szafir, brązy czy ciepłe kolory neutralne.

Źródło: PPG

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA