a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNanorurki węglowe jako opóźniacze palenia

Nanorurki węglowe jako opóźniacze palenia

Amerykańscy naukowcy odkryli, jak znacznie zmniejszyć palność pianek używanych przy produkcji mebli wypoczynkowych. Wykorzystali w tym celu nietypową powłokę – polimerową „kanapkę” z dodatkiem nanorurek węglowych.

nanorurki węglowe opóźniacze palenia

Fot. Tony.Gonzales / Foter.com / CC BY-NC-ND

Każdego roku na całym świecie wybuchają tysiące pożarów. Zgodnie z danymi National Fire Protection Association, w latach 2006-2010 w USA każdego roku około 6700 z nich zaczęło się od płonącej kanapy lub fotela, prowadząc corocznie do śmierci prawie 500 osób. Nowoczesna technologia opóźniania palenia mogłaby znacznie zmniejszyć skalę tego problemu.

Polimerowo-węglowy przekładaniec

Naukowcy z amerykańskiego National Institute of Standards and Technology (NIST) postawili na rozpraszające ciepło nanorurki węglowe. Zastosowali je jako składnik nietypowej powłoki, przypominającej wielowarstwowy przekładaniec. Podstawa to dwie warstwy powszechnie wykorzystywanych polimerów, między które wciśnięte zostają nanorurki; bezpośrednio na piankę, z której wykonuje się poduszki mebli wypoczynkowych, nakłada się natomiast cztery takie trójwarstwowe „kanapki”.

„Lepkie” nanorurki

Największym wyzwaniem było równomierne rozmieszczenie nanorurek w obrębie tak otrzymanej powłoki, a także dokładne pokrycie porowatego materiału. Należało też maksymalnie uprościć metodę nanoszenia powłoki, bo w końcu mało kto zainwestowałby nawet w rewolucyjną technologię, jeśli byłaby kłopotliwa i droga…

Inspiracją dla badaczy stały się hodowle komórkowe, gdzie cząsteczki DNA modyfikuje się umieszczając na ich powierzchni grupy aminowe. Dzięki temu cząsteczki te stają się bardziej „lepkie” i łatwiej przyczepiają się do różnych materiałów. Ta sama technologia sprawdziła się i dla nanorurek – dzięki niej trzymały się one warstw polimeru i pozostawały rozłożone równomiernie.

35% różnicy

Efekt? Powłoka cieńsza niż 1/100 średnicy ludzkiego włosa, zmniejszająca palność aż o 35%! Jest to więc technologia dużo skuteczniejsza niż powszechnie stosowane opóźniacze palenia na bazie halogenków, a prócz tego – przyjaźniejsza środowisku i naszemu zdrowiu.

Źródło: NIST