REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nanopowłoka na implanty, która zapobiegnie odrzutom

Srebro, dwutlenek tytanu i hydroksyapatyt – oto przepis na powłokę, która, naniesiona na implanty dentystyczne, pozwoli skutecznie zapobiegać zapaleniu tkanek wokół wszczepu. To propozycja międzyuczelnianego zespołu badawczego z Wielkiej Brytanii.

nanopowłoka implanty dentystyczne

Fot. rgerber / pixabay.com

Jeden z najpoważniejszych problemów pojawiających się po wszczepieniu implantu stomatologicznego to peri-implantitis, czyli zapalenie tkanek wokół implantu. Jest to reakcja organizmu na ciało obce, która może doprowadzić nawet do całkowitego odrzucenia implantu.

O 97,5% mniej bakterii

W walce z tym problemem badacze z trzech ośrodków naukowych w Plymouth – School of Biological and Marine Sciences, Peninsula Schools of Medicine and Dentistry oraz Plymouth University – zaproponowali nowego typu nanopowłokę. Stanowi ona kombinację srebra, dwutlenku tytanu oraz hydroksyapatytu.

Po zastosowaniu na implantach ze stopu tytanu powłoka skutecznie wstrzymała rozwój bakterii i zahamowała proces formowania biofilmu bakteryjnego o 97,5%. Uzyskano więc powierzchnię o właściwościach antybakteryjnych, efektywnie zwalczającą infekcję, a przy tym gwarantującą lepszą integrację z kością i szybsze gojenie.

Lepsza niż antybiotyki

Jak wyjaśnia dr Alexandros Besinis, wykładowca mechaniki na Plymouth University, dotychczas, by zapobiegać zjawisku peri-implantitis, stosowano antybiotyki i chlorheksydynę. Były to jednak środki, które sprawdzały się tylko na krótszy czas, a prócz tego pojawiły się doniesienia, że chlorheksydyna może być toksyczna dla ludzkich komórek. Opracowana nanopowłoka dwuwarstwowa na bazie srebra i hydroksyapatytu jest więc cenną alternatywą. Prof. Christopher Tredwin, szef Peninsula School of Dentistry w Plymouth, podsumowuje:

W ramach naszego międzyuczelnianego projektu pracowaliśmy nad tym, jak ochronić implant dentystyczny przed najczęstszymi przyczynami jego odrzutu. W efekcie udało nam się opracować rozwiązanie, które może znacznie zwiększyć komfort pacjentów i zmniejszyć koszty. Nie możemy się już doczekać, aby wdrożyć tę technologię w praktyce klinicznej.

Artykuł na temat przyszłościowej nanopowłoki opublikowany został w czasopiśmie naukowym „Nanotoxicology”. A temat powłok na implanty stomatologiczne cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem – przypominamy nasz niedawny artykuł o powłoce zaproponowanej przez naukowców z Hiszpanii.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA