REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nanopłatki skuteczne w walce z korozją

Nowe nanocząstki fosforanu cynku w kształcie płatków mogą się okazać skuteczną bronią w walce z korozją stali. Dzięki swojej formie znacznie utrudniają one cząsteczkom gazu penetrację materiału.

nanopłatki korozja antykorozja

Fot. kennymatic / Foter.com / CC BY 2.0

Konstrukcje stalowe, które stanowią szkielety budynków, mostów i statków, muszą być bardzo trwałe. Ich właściwości nie mogą z czasem ulegać pogorszeniu, stwarzając poważne zagrożenie dla ludzi – dlatego też niezawodna ochrona antykorozyjna jest w tym wypadku koniecznością.

Nanomur

Jednym ze sposobów walki z korozją jest zapobieganie penetracji materiału przez czynniki korozyjne ze środowiska – powietrza i wody. Aby uzyskać taki efekt, można zastosować barierę w postaci powłoki antykorozyjnej, na przykład warstw fosforanu cynku.

Badacze z INM – Leibniz Institute for New Materials – zaproponowali właśnie tego typu powłokę, której podstawą jest zupełnie nowy typ nanocząstek. Nie mają one kształtu sferoidalnego, jak stosowane obecnie, ale występują w formie płatków. Ich długość dziesięciokrotnie przekracza grubość, ta anizotropia zaś utrudnia penetrację materiału przez cząsteczki gazu.

Jak wyjaśnia Carsten Becker-Willinger, szef zespołu „Nanomerów” w INM, pierwsze testy powłoki wykazały, że nanocząstki-płatki układają się w niej w formie warstw, jedne na drugich, przez co powstaje struktura przypominająca zbudowany z cegieł mur. W ten sposób cząsteczki gazu mają utrudnione zadanie, ponieważ aby wniknąć w materiał mogą jedynie poruszać się w obrębie „pęknięć w murze” – muszą znaleźć drogę pomiędzy płatkami. Trwa to dużo dłużej niż w powłoce z nanocząstkami sferoidalnymi, toteż materiał jest bardziej odporny na korozję.

Skuteczność potwierdzona

W kolejnych badaniach naukowcy ocenili efektywność rozwiązania. Zanurzyli stalowe płytki w roztworach elektrolitu, w jednym przypadku z nanocząstkami sferoidalnymi, w drugim – z płatkami. Płytki w pierwszym roztworze wykazywały pierwsze oznaki korozji już po upływie pół dnia, podczas gdy te w roztworze z płatkami nawet po trzech dniach pozostawały w idealnym stanie.

Innowacyjne nanocząstki otrzymać można ze standardowych, dostępnych komercyjnie soli cynku, kwasu fosforowego oraz kwasu organicznego w roli środka kompleksującego. Im więcej środka kompleksującego dodano, tym bardziej anizotropowe były otrzymane nanocząstki.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA