Europejski koncern chemiczny uruchomił w swoim zakładzie w Niemczech nowy superkomputer. To obecnie największy na świecie superkomputer do badań w zakresie chemii przemysłowej.

Nowy superkomputer to nabytek koncernu BASF. Maszyna, posiadająca 3 petaflopy mocy obliczeniowej, jest bez porównania potężniejsza niż dotychczas używany w zakładzie w Ludwigshafen superkomputer o mocy 1,75 petaflopa.
Moce obliczeniowe stały się niewystarczające
Nowy superkomputer BASF wyprodukowany został przez Hewlett Packard Enterprise (HPE) i pracuje z procesorami AMD. Jak mówi dr Melanie Maas-Brunner, członkini Rady Dyrektorów Wykonawczych oraz dyrektorka ds. technologii w BASF:
Technologie cyfrowe to obecnie jedne z najważniejszych narzędzi pozwalających nam zwiększać nasze możliwości rozwojowo-badawcze. Przez ostatnie pięć lat pracowaliśmy z sukcesami z naszym superkomputerem Quriosity. Pozwolił on nam wyraźnie skrócić czas opracowywania innowacyjnych molekuł i składników chemicznych, przyspieszając wprowadzenie na rynek nowych produktów. Ale moce obliczeniowe stały się niewystarczające.
W związku z tym, że wzrosła złożoność projektów badawczych BASF, a co za tym idzie – wymagania stawiane superkomputerowi, firma podjęła decyzję o inwestycji w nowe urządzenie. Dotychczas używany superkomputer zostanie poddany przez HPE renowacji i odzyskany w ponad 95%.
Innowacyjny system chłodzenia
Nowy superkomputer, nazwany również Quriosity jak swój poprzednik, oprócz wyraźnie większej mocy obliczeniowej charakteryzuje się m.in. innowacyjnym systemem chłodzenia. System absorbuje ciepło dokładnie w miejscu, gdzie jest ono generowane, a następnie odprowadza je, co pozwala zaoszczędzić na energii i zmniejszyć koszty operacyjne.
Źródło: BASF