a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiMost w Czechach łączy świat żywych i umarłych

Most w Czechach łączy świat żywych i umarłych

W Czechach został zrealizowany nietypowy projekt – most między światem żywych i martwych. Wykonana z wykorzystaniem najnowszych technologii betonu kładka łączy miejscowość Vrapice z pobliskim cmentarzem.

most w Czechach

Fot. arch. AOC Architects

Projekt znany pod nazwą „Kładka nad potokiem dřetovickim” to dzieło Ondřeja Císlera z praskiej firmy AOC Architects oraz Petra Teja z Instytutu Kloknera na Politechnice Czeskiej w Pradze. Nietypowy most został wykonany z odpornego na zamarzanie, zbrojnego włóknami materiału. Realizacja kosztowała około 27 000 €.

Charakterystyczny kolor, nietypowa tekstura

Wykonany z innowacyjnego betonu obiekt waży około 3,5 ton i ma długość 10 metrów. Charakterystyczny ciemnoszary kolor uzyskano dzięki dodatkowi pigmentów mineralnych, a nietypowa tekstura to zasługa procesu wytrawiania i szlifowania.

Mostowi towarzyszy rzeźba w stylu barokowym zatytułowana „Strażnik”, przedstawiająca św. Jana Nepomucena, patrona Czech. Została ona zaprojektowana przez studio Jana Hendrycha. Na zasadzie kontrastu tworzy ona z mostem przykuwającą uwagę kompozycję.

Prostota, która robi wrażenie

Projekt powstał na zamówienie władz miasta Kladno. Inwestor postanowił powierzyć realizację uznanemu praskiemu biuru architektonicznemu oraz Instytutowi Kloknera, który specjalizuje się w nowych, wysokiej jakości materiałach betonowych oraz kompozytach.

Obiekt otrzymał Czeską Nagrodę za Architekturę 2019 (Česká cena za architekturu). Jury doceniło prostotę i skromność projektu – to właśnie one paradoksalnie sprawiły, że most robi tak ogromne wrażenie.

Źródło: paintsquare.com, ceskacenazaarchitekturu.cz