REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Most w Czechach łączy świat żywych i umarłych

W Czechach został zrealizowany nietypowy projekt – most między światem żywych i martwych. Wykonana z wykorzystaniem najnowszych technologii betonu kładka łączy miejscowość Vrapice z pobliskim cmentarzem.

most w Czechach

Fot. arch. AOC Architects

Projekt znany pod nazwą „Kładka nad potokiem dřetovickim” to dzieło Ondřeja Císlera z praskiej firmy AOC Architects oraz Petra Teja z Instytutu Kloknera na Politechnice Czeskiej w Pradze. Nietypowy most został wykonany z odpornego na zamarzanie, zbrojnego włóknami materiału. Realizacja kosztowała około 27 000 €.

Charakterystyczny kolor, nietypowa tekstura

Wykonany z innowacyjnego betonu obiekt waży około 3,5 ton i ma długość 10 metrów. Charakterystyczny ciemnoszary kolor uzyskano dzięki dodatkowi pigmentów mineralnych, a nietypowa tekstura to zasługa procesu wytrawiania i szlifowania.

Mostowi towarzyszy rzeźba w stylu barokowym zatytułowana „Strażnik”, przedstawiająca św. Jana Nepomucena, patrona Czech. Została ona zaprojektowana przez studio Jana Hendrycha. Na zasadzie kontrastu tworzy ona z mostem przykuwającą uwagę kompozycję.

Prostota, która robi wrażenie

Projekt powstał na zamówienie władz miasta Kladno. Inwestor postanowił powierzyć realizację uznanemu praskiemu biuru architektonicznemu oraz Instytutowi Kloknera, który specjalizuje się w nowych, wysokiej jakości materiałach betonowych oraz kompozytach.

Obiekt otrzymał Czeską Nagrodę za Architekturę 2019 (Česká cena za architekturu). Jury doceniło prostotę i skromność projektu – to właśnie one paradoksalnie sprawiły, że most robi tak ogromne wrażenie.

Źródło: paintsquare.com, ceskacenazaarchitekturu.cz

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA