W Czechach został zrealizowany nietypowy projekt – most między światem żywych i martwych. Wykonana z wykorzystaniem najnowszych technologii betonu kładka łączy miejscowość Vrapice z pobliskim cmentarzem.
Projekt znany pod nazwą „Kładka nad potokiem dřetovickim” to dzieło Ondřeja Císlera z praskiej firmy AOC Architects oraz Petra Teja z Instytutu Kloknera na Politechnice Czeskiej w Pradze. Nietypowy most został wykonany z odpornego na zamarzanie, zbrojnego włóknami materiału. Realizacja kosztowała około 27 000 €.
Charakterystyczny kolor, nietypowa tekstura
Wykonany z innowacyjnego betonu obiekt waży około 3,5 ton i ma długość 10 metrów. Charakterystyczny ciemnoszary kolor uzyskano dzięki dodatkowi pigmentów mineralnych, a nietypowa tekstura to zasługa procesu wytrawiania i szlifowania.
Mostowi towarzyszy rzeźba w stylu barokowym zatytułowana „Strażnik”, przedstawiająca św. Jana Nepomucena, patrona Czech. Została ona zaprojektowana przez studio Jana Hendrycha. Na zasadzie kontrastu tworzy ona z mostem przykuwającą uwagę kompozycję.
Prostota, która robi wrażenie
Projekt powstał na zamówienie władz miasta Kladno. Inwestor postanowił powierzyć realizację uznanemu praskiemu biuru architektonicznemu oraz Instytutowi Kloknera, który specjalizuje się w nowych, wysokiej jakości materiałach betonowych oraz kompozytach.
Obiekt otrzymał Czeską Nagrodę za Architekturę 2019 (Česká cena za architekturu). Jury doceniło prostotę i skromność projektu – to właśnie one paradoksalnie sprawiły, że most robi tak ogromne wrażenie.
Źródło: paintsquare.com, ceskacenazaarchitekturu.cz