REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Miniaturowy spektrometr mas dzięki nanorurkom?

Dzięki powłoce z nanorurek węglowych być może już wkrótce będzie możliwe analizowanie składu chemicznego bezpośrednio na powierzchni obiektu, przy pomocy miniaturowego spektrometru mas. Technologię tę będzie można stosować w medycynie, przemyśle spożywczym i przy wykrywaniu materiałów wybuchowych.

spektrometr mas

Nanorurki pomogą zminiaturyzować spektrometr mas i ułatwią życie tysiącom naukowców i technologów na całym świecie? Fot. mattbrown1984 / flickr.com / CC-BY-NC-SA 2.0

Spektrometria mas to technika, która umożliwia dokładne ustalenie składu chemicznego substancji. Póki co jednak wykorzystywana w tym celu aparatura jest ogromna, nie ma więc mowy o ręcznym badaniu różnych obiektów. Być może zmieni się to dzięki odkryciu naukowców z Purdue University w Stanach Zjednoczonych i Indian Institute of Technology Madras.

1000 razy mniejsze napięcie

Zespół badaczy, na czele którego stanął profesor R. Graham Cooks, wykorzystał technologię PaperSpray, w której próbka przeznaczona do badania w spektrometrze umieszczana jest na skrawku papieru nasączonym rozpuszczalnikiem. Do wnętrza spektrometru cząsteczki trafiają pod wpływem ogromnego napięcia elektrycznego, dzięki któremu formowane są maleńkie krople, wciągnięte następnie do urządzenia.

Okazało się, że po pokryciu papieru powłoką na bazie nanorurek węglowych napięcie, które trzeba było przyłożyć zmniejszyło się 1000 razy! Sygnał uległ wzmocnieniu, a szum w tle (z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn – profesor Cooks nazywa to „miłą niespodzianką”) został zredukowany, dzięki czemu na wyjściu uzyskano bardzo wyraźne widmo. Mniejsze napięcie to też możliwość badania bardziej wrażliwych substancji, których cząsteczki przy dużym napięciu rozpadają się.

Nanorurki jak małe anteny

Czy ogromne i nieporęczne
spektrometry mas przejdą do historii?
Fot. pnnl / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0

Jak tłumaczy profesor z IIT Madras, Thalappil Pradeep, nanorurki węglowe działają jak małe anteny wzmacniające sygnał. Rezultat jest taki, że aby zanalizować próbkę potrzeba znacznie mniej energii, co oznacza redukcję kosztów. To oczywiście dobra wiadomość, ale jest jeszcze lepsza – mniejsze wymagane napięcie to mniejsza bateria, a mniejsza bateria to znacznie mniejsze gabaryty całego sprzętu. Czyli, krótko mówiąc – teoretycznie można stworzyć przenośny spektrometr mas.

Nauka blisko ludzi

Thalappil Pradeep mówi: „Nauka musi być blisko ludzi. Udało nam się już opracować niesamowite narzędzia analityczne, ale co z tego, jeśli korzystanie z nich jest tak kłopotliwe? Musimy sprawić, aby narzędzia te stały się tańsze, łatwo produkowane i proste w użyciu”.

Miniaturowy spektrometr mas to coś, nad czym profesor Cooks pracuje od dawna. Ostatnio wraz ze swoim współpracownikiem, profesorem Zhengem Ouyangem, opublikował artykuł na temat nowej generacji miniaturowych spektrometrów Mini 12 do zastosowania w medycynie i przemyśle spożywczym (między innymi przy diagnozowaniu nowotworu, oznaczaniu biomarkerów w moczu czy wykrywaniu przenoszonych przez żywność patogenów). Związane z nanorurkami węglowymi odkrycie może być przełomem, na który od dawna czekał.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA