REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Meble – najnowsze trendy prosto z imm Cologne

Proste formy, matowe wykończenia, naturalne i przytłumione kolory – oto trendy, które królują dziś w świecie mebli. Firma Adler pisze o tym, co podpatrzyła na ostatnich targach meblarskich imm Cologne.

meble trendy 2018 imm Cologne

Kontrastujące z drewnem elementy kamienne na froncie komody oraz modne naturalne szarości. Fot. ANREI

Imm Cologne to jedno z najważniejszych wydarzeń skierowanych do osób zainteresowanych meblami i projektowaniem wnętrz. To świetne miejsce, by podpatrzeć najnowsze trendy meblarskie, sprawdzić, jakie farby i lakiery są najbardziej popularne, a także obejrzeć najmodniejsze akcesoria do domu. Oto krótkie zestawienie firmy Adler.

Trendy w pigułce

Silnym trendem jest oczywiście ekologia – temu nie da się uciec. Oryginalność – tak, ale w ramach naturalnych materiałów i odcieni, a także prostych form. Równocześnie bardzo popularny jest też temat z trochę przeciwnego bieguna – „inteligentne domy”, tj. wyposażone w cały szereg urządzeń cyfrowych, sterowanych przy pomocy aplikacji i komunikatów głosowych.

Wśród nie tak silnych, ale ważnych trendów są również małe i wielofunkcyjne meble, które pomagają maksymalnie wykorzystać małą przestrzeń. Wciąż króluje także trend miejskiej dżungli, a jako akcent odświeżający wnętrze na topie są rośliny domowe.

meble trendy 2018 imm Cologne

Dla ożywienia odrobina zieleni, także tej w doniczkach. Fot. arch. Adler

Jakie materiały?

Jeśli chodzi o materiały, podstawowym kryterium jest naturalność, króluje więc drewno. Większość producentów wciąż najchętniej wykorzystuje dębinę, ale do wyrobu mebli wysokiej jakości coraz częściej stosuje się też (ciemny) orzech. Ciekawym, często spotykanym uzupełnieniem jest naturalny kamień (np. marmur), z którego wykorzystuje się elementy blatów stołów czy frontów mebli.

Na targowych stoiskach pojawiały się także elementy szklane, ale tracą one na popularności. Wzięciem cieszą się za to aksamit i sztruks na meblach i akcesoriach. Mniejsze elementy, na przykład niewielkie stoliki, wykonywane są często z mosiądzu.

Jakie wykończenia?

Jeśli chodzi o powierzchnię, liczy się naturalność i tekstura. Dlatego drewno bardzo często jest szczotkowane, piaskowane lub teksturowane na różne sposoby. Alternatywą jest drewno z wyraźnym rysunkiem słojów.

Aby zachować naturalny charakter drewna, do zabezpieczania powierzchni stosuje się oleje, lakiery UV lub wodorozcieńczalne. Zarówno w wersji bezbarwnej jak i kolorowej dominuje głęboki mat lub naturalny mat (stopień połysku < 10). Powierzchnie o wysokim połysku są już widywane tylko sporadycznie.

meble trendy 2018 imm Cologne

Matowe powierzchnie o wyraźnej teksturze to obecnie silny trend w branży meblarskiej. Fot. arch. Adler

Drewno-kamień i efekt betonu

Często spotykanym połączeniem jest drewno-kamień. Rustykalne drewno (dąb sęczny, buk twardzielowy, orzech) i naturalny kamień tworzą bardzo szlachetny duet. Dla kontrastu bardzo popularny jest również industrialny efekt betonu.

Jak zauważyli eksperci Adler, ludzie lubią się dziś bawić kontrastami: chętnie wybierają meble, które łączą gładkie i chropowate powierzchnie lub mocne, żywe kolory i proste, metaliczne akcenty. A forma? Dominują proste, oszczędne projekty, przy czym często spotykane są zaokrąglone krawędzie. Ostre kanty i narożniki to dziś rzadkość.

W kolorach – liczy się naturalność!

Wreszcie to, co w kontekście farb również budzi nasze żywe zainteresowanie – kolorystyka. Podobnie jak we wszystkich innych obszarach branży meblarskiej, i tutaj dominuje dziś naturalność. Wyciszające, naturalne wnętrze tworzą m.in. odcienie szarego, odcienie niebieskiego (np. gołębi błękit) czy przydymiona zieleń (szałwia). Prócz tego często spotyka się spłowiałą lub ziemistą czerwień oraz akcenty różowe.

meble trendy 2018 imm Cologne Adler

Szary – jeden z najmodniejszych kolorów sezonu. Fot. Kettnaker

Tym, którzy chcieliby wpisać się w najnowsze trendy, Adler proponuje swoją nową kolekcję Alpine Selection. Znaleźć w niej można m.in. spokojne odcienie piaskowe, eleganckie szarości i kolory ze świata kwiatów w wersji przytłumionej i subtelnej.

Źródło: Adler

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA