a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweMeble Ikea polecą w kosmos

Meble Ikea polecą w kosmos

Projektantom szwedzkiej firmy Ikea trafił się projekt naprawdę nie z tej Ziemi. Doświadczeni w wymyślaniu rozwiązań dla niewielkich pomieszczeń, mają zaprojektować wnętrza planowanej stacji kosmicznej na Marsie!

Ikea kosmos Mars

Fot. arch. Ikea

Dwa lata temu Ikea wysłała swoich projektantów na Mars Dessert Research Station – stację na pustyni Utah. Stacja powstała, by na potrzeby naukowców i studentów symulować warunki panujące na Marsie. Projektanci Ikei mieli zmierzyć się tam z wyzwaniem projektowania niewielkich wnętrz.

Projektantka Christina Levenborn spędziła na stacji trochę czasu, gromadząc inspiracje do pracy nad rozwiązaniami dla maleńkich pomieszczeń. Ale nie tylko inspiracje – okazało się, że z rozwiązań tych korzystać będą nie tylko mieszkańcy maleńkich mieszkań tu na Ziemi, ale również prawdziwej stacji na Marsie!

Wytrzymałe i wielofunkcyjne rozwiązania

Obiekt, który ma zostać zaprojektowany, to cylinder z kopułą mierzący około 8 metrów. Mieści się w nim wspólna przestrzeń, laboratoria i pomieszczenia do pracy oraz kuchnia i sześć maleńkich kwater sypialnych.

Projekt wnętrz ma się opierać na wytrzymałych, wielofunkcyjnych obiektach. Regały mają być wykonane z galwanizowanej stali zabezpieczonej farbami proszkowymi, tak aby były odporne na brud, wilgoć i duże obciążenia. Jak mówi Levenborn:

Staramy się pracować z produktami przystosowanymi do niewielkiego metrażu, wielofunkcyjnymi i oferującymi dużo możliwości aranżacyjnych. Z myślą o stacji na Marsie zaproponowaliśmy mobilne meble na kółkach, taborety, które mogą służyć do siedzenia lub jako stoliki, a także krzesła do układania w stosy, by w razie czego łatwo powiększyć dostępną przestrzeń.

Ikea Mars kosmos

Wnętrza Mars Dessert Research Station na pustyni w Utah, gdzie projektanci Ikea zbierali inspiracje do aranżacji niewielkich wnętrz. Fot. arch. Ikea

Marzenia o kosmosie wciąż żywe

Na początku roku NASA ogłosiła finalistów projektu 3D-Printed Habitat Challenge, powstałego z myślą o budowie nowych stacji kosmicznych. Agencja daje w ten sposób sygnał, że wciąż poważnie myśli o wysyłaniu ludzi w kosmos oraz badaniu i kolonizacji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

Źródło: paintsquare.com