a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneMalowanie w ogrodzie – inspiracje Farrow & Ball

Malowanie w ogrodzie – inspiracje Farrow & Ball

Choć pogoda jest jeszcze iście kwietniowa, sezon malowania na świeżym powietrzu zbliża się wielkimi krokami. Ściany, drzwi, altany, ławki, szopy, doniczki – wszystko to prosi się o odrobinę koloru na wiosnę. Farrow & Ball śpieszy z poradami i inspiracjami.

malowanie w ogrodzie Farrow & Ball

Kolor ławki: Brassica No.271. Fot. Farrow & Ball

Dwa tygodnie temu wraz z Paint Quality Institute radziliśmy, jak zaplanować sobie wiosenne projekty z farbą w roli głównej, dziś – do rzeczy! Oto pomysły Farrow & Ball, co malować i jak malować w najbliższym otoczeniu swojego domu.

malowanie w ogrodzie Farrow & Ball

Kolor ławki: Charlotte’s Locks No.268. Fot. Farrow & Ball

Podpowiedź nr 1 – Kolor

Twój dom i ogród to pierwsze, co zobaczą twoi goście. Musisz więc wybrać odpowiednie odcienie – takie, które naprawdę kochasz i których nie będziesz się wstydził zaprezentować innym.

Czym się kierować? Wybierz kolor o odzień lub dwa ciemniejszy niż ten, który wykorzystałbyś w domu. Będziesz go bowiem oglądał przede wszystkim w jasnym świetle dziennym. Ale nie przesadź – zadbaj, aby były to stosunkowo jasne, pogodne kolory.

Dobrym pomysłem będą barwy organiczne (zielenie, brązy) lub stonowane róże, które pięknie będą komponowały się z ogrodem. Jeśli marzy ci się bardziej wyrazisty akcent – wybierz farbę w kolorze jaskrawej czerwieni lub intensywnego niebieskiego.

Podpowiedź nr 2 – Drzwi

malowanie w ogrodzie Farrow & Ball

Kolor drzwi i okien: Railings No.31.
Fot. Farrow & Ball

Najlepiej pomaluj drzwi i futryny na ten sam kolor – dzięki temu wejście do domu będzie się wydawało szersze i wyższe, a goście poczują się mile widziani. Klasyczne kolory, jak czerwień lub czarny, to elegancka opcja w sam dla domów miejskich i tradycyjnych. Inne niebanalne propozycje to szary, ciemna zieleń lub ciemny niebieski, wszystkie w wysokim połysku.

Dodatkowe kilka pomysłów od nas znajdziesz tutaj i tutaj, a tutaj – zestaw porad, na co zwrócić uwagę, zabierając się do malowania. Krótki instruktaż Farrow & Ball: maluj tylko w ciepły, suchy dzień, a przed malowaniem zdejmij metalowe elementy i przeszlifuj drzwi; nałóż warstwę podkładu, a po wyschnięciu – dwie warstwy farby nawierzchniowej.

Podpowiedź nr 3 – Otoczenie

Oryginalność jest oczywiście w cenie, ale w niektórych wypadkach warto jednak zwrócić uwagę na wygląd otoczenia. Jeśli mieszkasz w eleganckiej dzielnicy, gdzie wszyscy trzymają się podobnego wzoru kolorystycznego, krzykliwe odcienie będą się brzydko wyróżniać. Z kolei poza miastem warto wtopić się odrobinę w otaczający, zielony krajobraz. Postaw więc na organiczne zielenie, kamienne szarości lub ziemiste brązy.

malowanie w ogrodzie Farrow & Ball

Elewacja w kolorze Light Gray No.17, zdobienia: Lime White No.1, drzwi w kolorze London Clay No.244. Fot. Farrow & Ball

Podpowiedź nr 4 – Wnętrze i zewnętrze

malowanie w ogrodzie Farrow & Ball

Kolor okna: Stone Blue No.86.
Fot. Farrow & Ball

Wybór podobnych kolorów do wnętrza domu i jego otoczenia to ciekawy sposób na aranżację całego domu. By uzyskać efekt płynnego przejścia, spróbuj zastosować ten sam kolor na ścianie oraz na doniczkach lub ławkach w swoim ogrodzie. W ten sposób nie tylko optycznie połączysz obie przestrzenie, ale i sprawisz, że pokój będzie się wydawał większy, ponieważ kolorowe obiekty na zewnątrz będą w pewien sposób jego rozszerzeniem.

Ponadto elementy zewnętrzne mogą być czymś w rodzaju wprowadzenia do wystroju wewnętrznego. Na przykład drzwi w ciemnym odcieniu sprawią, że wnętrze twojego domu będzie się wydawało jaśniejsze i bardziej świetliste.

Podpowiedź nr 5 – Czasy, w których powstał twój dom

Ten punkt ma oczywiście znaczenie przede wszystkim w przypadku gdy nie mieszkasz w nowo wybudowanym obiekcie. Willa sprzed stu lat lub bogato zdobiona kamienica nie wymagają kolorystycznych szaleństw, w przeciwieństwie do nowszych, prostych budynków. Nowoczesna architektura natomiast świetnie prezentuje się w czystych, chłodnych odcieniach, na przykład różnych odcieniach błękitu.

malowanie w ogrodzie Farrow & Ball

Fot. Farrow & Ball

Dodatkowe wskazówki:

  • Jeśli nie jesteś pewien co do kolorów, wypróbuj je najpierw na doniczkach lub na ławkach. Możesz sobie na nich pozwolić na szaleństwo bez konsekwencji – na przykład pomalować je na żywe odcienie w stylu śródziemnomorskim.
  • Nie używaj więcej niż trzech kolorów na swoich ścianach zewnętrznych i stolarce – zbyt wiele odcieni sprawi wrażenie nieporządku.
  • Aby uzyskać jednolity schemat kolorystyczny, pomaluj farbą w tym samym odcieniu drzwi wejściowe, stolarkę i skrzynki na kwiaty.
  • Jeśli zależy ci na przykuwaniu uwagi, wybierz pełen połysk. Jeżeli chcesz, aby całość była bardziej stonowana i matowa – kup farbę typu eggshell.
  • Kolor rynny powinien być dopasowany do odcienia domu, tak jak kolor ławki pod kwitnącą wiśnią powinien ładnie komponować się z barwą płatków.

Powodzenia!

Źródło: Farrow & Ball