a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneMaleje zapotrzebowanie na żywice alkidowe w UE

Maleje zapotrzebowanie na żywice alkidowe w UE

Zgodnie z nowym raportem BAC, opublikowanym na stronie MarketPublishers.com, popyt na żywice alkidowe w Unii Europejskiej notuje obecnie spadek. W roku 2010 zapotrzebowanie na te środki wyniosło 471 800 ton, a więc w ciągu czterech lat (2006-2010) ich wykorzystanie spadło o 30%. Tendencja ta spowodowana jest wyzwaniami ekonomicznymi ostatnich lat oraz zwrotem ku materiałom bardziej przyjaznym środowisku.

Wytwórcy z państw Unii Europejskiej dążą głównie do zaspokojenia potrzeb rynku krajowego, zaś zasoby przeznaczone na eksport stanowią jedynie 7-10 procent całej produkcji. Dlatego też lokalny spadek zapotrzebowania na dany towar bezpośrednio wpływa na wielkość produkcji krajowej.

Głównym wytwórcą i konsumentem żywic alkidowych (z udziałem 37%) w UE są Niemcy. W roku 2010 kraj ten wyprodukował 190 000 ton żywic alkidowych i dostarczył 45 000 ton na eksport. Inni ważni dostawcy tych środków to Włochy i Francja.

Żywice alkidowe to złożone, modyfikowane olejami poliestry wykorzystywane jako dodatek błonotwórczy niektórych farb oraz pokryć bezbarwnych. Wchodzą w skład wielu farb o zastosowaniu dekoracyjnym i konserwacyjnym – wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie wymagany jest połysk i wysoka wytrzymałość. Powłoki na bazie żywic alkidowych (farby alkidowe) wciąż pozostają liderem jeśli chodzi o rynek pokryć w UE.

Wspomniany raport, „Żywice alkidowe: Ocena sytuacji na rynku Unii Europejskiej na rok 2011 oraz Prognozy do roku 2016” przygotowany został przez BAC i opublikowany przez The Market Publishers Ltd. Więcej informacji na stronie http://marketpublishers.com.