a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiLem Prize ufundowana przez producenta chemii

Lem Prize ufundowana przez producenta chemii

We Wrocławiu wręczona została prestiżowa nagroda Lem Prize, przyznawana naukowcom do 40. roku życia. Statuetka powędrowała do dra Tobiasa Dornheima. Jednym z fundatorów nagrody jest polski producent chemii.

Fot. arch. PCC

Dr Tobias Dornheim to fizyk teoretyk związany z Centrum Badań Zaawansowanego Rozumienia Systemów CASUS (Center for Advanced Systems Understandin) przy Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR). Nagroda została mu przyznana za pracę zatytułowaną Model-free diagnostics of extreme states of matter in the imaginary time [Bezmodelowa diagnostyka stanów ekstremalnych materii w czasie urojonym].

Duże znaczenie dla przyszłości technologii

Międzynarodowa kapituła na czele z prof. Maciejem Lewensteinem (ICFO – The Institute of Photonic Sciences, Barcelona) uznała, że badania prowadzone przez dra Dornheima mają duże znaczenie dla przyszłości technologii. Jak wyjaśnił rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs:

Praca dr. Tobiasa Dornheima wprowadza nową metodę analizy ekstremalnych stanów materii, takich jak te występujące wewnątrz planet lub w eksperymentach z energią fuzji, bez polegania na modelach podatnych na błędy.

Lem Prize, czyli Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema, jest przyznawana na Politechnice Wrocławskiej od roku 2021. O wyróżnienie ubiegać mogą się badacze do 40. roku życia, studiujący lub prowadzący badania w Unii Europejskiej lub jednym z krajów stowarzyszonych. Wraz ze statuetką zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych.

Biznes i nauka

Wśród fundatorów prestiżowej nagrody znalazła się również Grupa PCC. Producent podkreśla, że jego udział w tej inicjatywie to dobry przykład tego, jak biznes i nauka mogą współpracować, otwierając nowe perspektywy rozwoju. Pozostali fundatorzy Lem Prize to Bergman Engineering, PKO Bank Polski, Fundacja PKO Banku Polskiego, KGHM Polska Miedź oraz Grupa Impel.

Źródło: PCC, Politechnika Wrocławska