a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowesamochodowe i refinishLakiery, które nie zaburzą działania systemu ADAS

Lakiery, które nie zaburzą działania systemu ADAS

Systemy ADAS powoli stają się standardem w branży samochodowej. Niektóre lakiery mogą jednak zaburzać ich działanie. Jeden z producentów dodał właśnie do swoich globalnych baz receptury kolorów odpowiadające wymaganiom tych systemów.

Fot. arch. Axalta CS

Firma Axalta Coating Systems dodała do swoich globalnych baz danych – ChromaWeb, Phoenix Cloud i Standowin iQ Cloud – receptury kolorów odpowiadające wymaganiom czujników RADAR. Ze względu na coraz większą popularność zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) zgodność z RADAR okazuje się istotnym parametrem.

Bez zaburzeń sygnału

Jak wyjaśnia Gregor Doerdelmann, dyrektor ds. obsługi kolorystycznej w oddziale Refinish Axalty w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, warstwy lakieru mogą zaburzać sygnał emitowany i odbierany przez systemy ADAS. Czujniki RADAR są bardzo wrażliwe na grubość i skład powłoki, stąd konieczność opracowywania receptur, które nie będą wpływały na działanie systemu. Jak mówi Doerdelmann:

Podczas opracowywania receptur jesteśmy w stanie zidentyfikować i przetestować kolory, które mogą zakłócać działanie czujników RADAR, takie jak te o wysokim stężeniu cząsteczek aluminium. W przypadku kolorów, w których utrata transmisji RADAR przekracza próg określony przez producenta OEM, mamy możliwość zaproponowania receptury koloru spełniającej te specyfikacje.

Dzięki wprowadzeniu do baz receptur kolorów dla Cromax® Pro, Spies Hecker Permahyd Hi-TEC i Standox Standoblue zgodnych z RADAR warsztaty mogą wykonywać naprawy lakiernicze pojazdów wyposażonych w czujniki RADAR, nie obawiając się o możliwe zakłócenia działania systemu ADAS.

Ikony i komunikaty

Jak informuje producent, serwisy mogą łatwo rozpoznać receptury zgodne z RADAR dzięki specjalnej ikonie. Po wybraniu receptury wyświetlany jest komunikat o konieczności przestrzegania wytycznych OEM dotyczących naprawy i przetestowania systemu ADAS przed oddaniem pojazdu do użytku.

Źródło: Axalta Coating Systems