REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Lakiery do drewna a ekologia – co możemy zrobić?

Ekologia liczy się dziś wszędzie, ale jest szczególnie ważna, kiedy pracujemy z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno. Co oznacza to dla branży lakierów i jakie są ważne trendy na tym rynku – opowiada dla portalu European Coatings dr Gerhard Grüll z Holzforschung Austria, austriackiego stowarzyszenia zajmującego się badaniem produktów pochodzenia leśnego.

lakiery do drewna ekologia

Fot. fotoblend / pixabay.com

W leśnictwie obowiązuje prosta zasada, by nie wycinać więcej drzew niż odrasta każdego roku. Zdaniem dra Grülla, który poznał ją na studiach z technologii drewna, jest to również najprostsza definicja zrównoważonego rozwoju. I choć jest ona stale rozszerzana, ta prosta reguła wciąż obowiązuje w wielu aspektach życia i biznesu.

Oczywiście szczególnie ważna jest ona w branży lakierów do drewna. Co można na tym polu zrobić, by działać zgodnie z nią?

Spoiwa, dodatki, recykling

Przede wszystkim – pozyskiwać nowe spoiwa na bazie odnawialnych surowców, uważając jednak, aby nie popaść w konflikt z produkcją żywności. Obecnie pojawia się sporo propozycji tego typu spoiw, najbliższa przyszłość pokaże jednak, czy ich jakość jest wystarczająco wysoka, by sprostać potrzebom klientów. To, czy zadomowią się na rynku, zależeć będzie również od ich cen i dostępności.

Ponadto producenci muszą dostosować się do wymogów, zmniejszając zawartość rozpuszczalników, LZO, biocydów i metali ciężkich w swoich lakierach. Intensywnie poszukiwane są alternatywne surowce i dodatki, zwłaszcza jeśli chodzi o transparentne lakiery na drewno do zastosowań zewnętrznych oraz matowe wykończenia, obecnie mało odporne na zarysowania.

W fazie użytkowania ważna duża wytrzymałość lakierów, pozwala ona bowiem zachować energię zmagazynowaną w materiale, jakim jest drewno. W centrum zainteresowań znajduje się też recykling, w tym kwestia tego, w jaki sposób oddzielić powłokę i podłoże.

Jest coraz lepiej

Dr Grüll twierdzi, że w ciągu wszystkich lat swojego działania w branży zaobserwował bardzo silny rozwój wodorozcieńczalnych powłok na drewno do zastosowań zewnętrznych. Gdy pierwsze tego typu produkty pojawiły się na rynku, miały wiele mankamentów, które udało się jednak niemal całkowicie wyeliminować. Obecnie dostępne produkty na bazie wody dorównują, a niekiedy nawet przewyższają „stare dobre” lakiery rozpuszczalnikowe.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA