Estetyka, minimalistyczna forma oraz funkcjonalność – oto, co liczy się dziś w architekturze. Profile aluminiowe pozwalają spełnić te wymogi, aby jednak wykonana z nich elewacja była naprawdę piękna i wytrzymała, potrzebują one odpowiedniego zabezpieczenia. Z myślą o ciągle rosnących potrzebach rynkowych, firma Eco-Line wprowadza na rynek nowoczesną lakiernię wertykalną do malowania proszkowego profili aluminiowych.
Niejeden z nas z pewnością zapatrzył się kiedyś na imponujący, przeszklony budynek. Tego typu projekty nie byłyby możliwe bez profili aluminiowych. Dostępne w wielu różnych formach i kształtach, dają ogromne możliwości architektom i doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach.
Na całym świecie chętnie wykorzystuje się je przy budowie innowacyjnych apartamentowców, biurowców, siedzib banków, hoteli czy hal sportowych. Są stosowane m.in. do wykonywania konstrukcji przestrzennych i przeszkleń dachowych, których zadaniem jest odpowiednie doświetlenie wnętrz budynków, zapewnienie użytkownikom komfortu oraz stworzenie odpowiedniego klimatu do pracy i życia. Profile okienno-drzwiowe i elewacyjne o maksymalnie zredukowanej widocznej szerokości nadają całemu obiektowi efekt lekkości i prostoty wykonania.
Wiele efektownych elewacji, które dziś podziwiamy, to zasługa właśnie nowoczesnych systemów aluminiowych. To one kształtują dzisiejszy obraz architektury, to one umożliwiają realizowanie śmiałych wizji projektantów, ale to wszystko nie znaczy nic, jeśli profile nie są odpowiednio zabezpieczone i wykończone. Dlatego tak ważne jest wdrażanie nowoczesnych technologii malowania, takich jak proponowane przez Eco-Line.
Nowe możliwości wertykalnego malowania długich profili aluminiowych
Lakiernia wertykalna do proszkowego malowania profili aluminiowych to odpowiedź na wysokie oczekiwana producentów profili. Wyposażona jest w rozwiązania technologiczne, które pozwalają spełnić najwyższe wymagania rynku architektonicznego. Pionowy system do malowania profili oferowany przez firmę Eco-Line umożliwia malowanie proszkowe profili osiągających nawet 8 metrów długości.
Innowacyjna kabina do malowania kluczem do oszczędności
Najbardziej innowacyjnym elementem całego systemu jest kabina do malowania proszkowego, określana przez jej projektantów mianem „Diamentowej kabiny”.
Jej wyjątkowość polega na symetrycznym układzie poszczególnych jej elementów, różniącym się znacznie od dotychczas stosowanych konwencjonalnych pionowych rozwiązań, np. typ „V” lub „C”. Symetryczny rozkład aplikacji służących do nakładania farby proszkowej na malowaną powierzchnię zastosowany został w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów malowania, bez konieczności obracania transportowanych profili.
Kabina do malowania wyposażona jest w:
- przeciwległe i samoczyszczące się ściany,
- podwójne pionowe kolektory ssące, tworzące idealne warunki do nakładania farb proszkowych na profile,
- specjalny system tworzący nadciśnienie zapobiegające przedostawaniu się aplikowanej farby do otoczenia.
Niewątpliwie ogromną zaletą „Diamentowej kabiny” jest możliwość wyboru strony malowania profilu oraz malowanie jedynie tej strony, która jest wymagana. W tym celu w kabinie zastosowano 4 manipulatory wyposażone w 4 grupy pistoletów do malowania.
Ponadto przy wejściu do kabiny zamontowano specjalne czujniki optyczne, wykrywające kontur malowanego elementu, co pozwala dokładnie sterować całym procesem.
Kabina pozwala również na odpowiednie dozowanie intensywności aplikowania farby, a także regulację odległości pistoletów od malowanego elementu. Malowanie tylko z jednej strony profili, które mają być później wykorzystane w połączeniu z drewnem, PCV lub innymi materiałami, pozwala na duże oszczędności używanej farby, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów związanych z malowaniem.
Dzięki zastosowaniu w kabinie specjalnego systemu automatycznego czyszczenia zmiana kolorów malowania jest szybka, łatwa i przyjemna. Producenci profili mogą często i bezproblemowo dokonywać zmian odcieni farb oraz równie szybko zmieniać partie malowanych produktów (krótkie / długie), co znacznie poprawia efektywność produkcji.
Dopracowany cykl technologiczny
W procesie malowania proszkowego profil poddawany jest pełnemu cyklowi technologicznemu, na który składa się:
• Kaskadowe przygotowanie powierzchni
Na tym etapie dzięki zastosowaniu specjalnego tunelu kaskadowo-natryskowego profil poddawany jest wielostopniowej obróbce wstępnej. Profile przesuwają się w tunelu złożonym z różnych stref myjących, w skład których wchodzą strefy z roztworami myjącymi i płuczącymi na ciepło lub w temperaturze otoczenia. Znajdujące się w wannach pod tunelem kąpiele są przesyłane przez pompy odśrodkowe do systemu dysz i kaskad, zapewniając perfekcyjne przygotowanie powierzchni profili.
• Suszenie
Suszenie odbywa się w specjalnym piecu z wymuszonym obiegiem ciepłego powietrza. Z pieca, w którym utrzymywana jest stała temperatura i wentylacja, profile wychodzą perfekcyjnie osuszone. Rozwiązania technologiczne zastosowane w piecu zapewniają znaczny odzysk ciepła z polimeryzowanych profili w strefie suszenia.
• Aplikacja farby proszkowej
Powierzchnia profili jest poddawana malowaniu farbą proszkową przez aplikacje automatyczne. Specjalnie zaprojektowany kształt „Diamentowej kabiny” ułatwia odzysk, aodpoweidni dobór komponentów sprawie, że zmiany koloru można dokonać w czasie 5 minut!
• Polimeryzacja w piecu
Farba proszkowa poddawana jest procesowi polimeryzacji w piecu wypalającym w temperaturze około 200°. Profile przesuwają się wewnątrz pieca wypalającego w czasie niezbędnym dla polimeryzacji farby. Piece są skonstruowane w sposób aby zminimalizować straty ciepła.
• Schładzanie
Na zakończenie cyklu profile pozostają zawieszone na przenośniku w tzw. strefie schładzania w temperaturze otoczenia, przed rozładunkiem.
Lakiernia może być zintegrowana z systemami przesuwu horyzontalnego oraz liniami do pakowania profili.
Wertykalna Lakiernia stwarza wymierne korzyści dla producentów profili aluminiowych
Oferowana przez firmę Eco-Line nowoczesna wertykalna lakiernia do proszkowego malowania profili aluminiowych stwarza wiele możliwości dla producentów profili. Wśród nich są:
• malowanie krótkich serii
• częsta zmiana koloru
• skrócenie czasu produkcji
• szybsza dostawa do klienta.
Wykorzystując tę technologię, dzięki dużej wydajności lakierni producenci mogą realizować nie tylko własne projekty, ale również kontraktowe usługi malowania proszkowego dla zewnętrznych podmiotów.
Źródło: Eco-Line