REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Kwas bursztynowy surowcem przyszłości

Zgodnie z raportem Allied Market Research nadchodzą dobre czasy dla kwasu bursztynowego pochodzenia organicznego. W latach 2013-2020 jego rynek będzie się rozrastał w tempie aż 45,6% na rok.

kwas bursztynowy

Produkowany z udziałem bakterii kwas bursztynowy zawojuje nie tylko branżę farbiarską. Fot. LHchemM (Wikimedia Commons)

Jeśli prognozy analityków się sprawdzą, sprzedaż organicznego kwasu bursztynowego już wkrótce gwałtownie wzrośnie. W roku 2013 dochód z tego rynku wyniósł 115,2 mln $, podczas gdy w 2020 ma już skoczyć do 1,1 mld $.

Pomocne bakterie

Skąd tak wielkie zainteresowanie kwasem bursztynowym? Ma on być alternatywą dla powszechnie stosowanych, ale drogich pochodnych ropy naftowej. Udowodniono, że może z powodzeniem pełnić rolę surowca przy produkcji tworzyw sztucznych, takich jak PBS czy poliuretany, rozpuszczalników (1,4-butanodiol) i plastyfikatorów.

Popularności tego związku sprzyjają również nowe, ekologiczne metody jego otrzymywania. Dotychczas najczęściej pozyskiwano go z paliw kopalnych, ale wiązało się to z wysoką emisją gazów cieplarnianych do atmosfery. Na szczęście odkryto, że kwas bursztynowy można również otrzymywać z praktycznie dowolnego surowca metodami biologicznymi, z udziałem bakterii.

Pod względem produkcji organicznego kwasu bursztynowego dominować będzie Europa. Siłą napędową są w tym wypadku surowe regulacje proekologiczne wprowadzane przez Unię Europejską. Najszybciej rozwijającym się rynkiem będzie jednak Azja i Pacyfik (CAGR 49,5% w latach 2013-2020).

Do wyrobu farb, a poza tym…

Rozpuszczalniki i plastyfikatory uzyskiwane z kwasu bursztynowego mogą być składnikami farb, związek ten wykorzystuje się także przy produkcji pigmentów (niedawno jego wykorzystanie na dużą skalę w jednej ze swoich fabryk ogłosiła firma Clariant). Prócz tego związek ten ma szereg innych ciekawych zastosowań, między innymi w przemyśle kosmetycznym (jako składnik kremów, perfum, lakierów i farb do włosów), spożywczym (regulator kwasowości w przypadku wyrobów cukierniczych, wypieków) oraz farmaceutycznym (składnik suplementów diety łagodzących skutki konsumpcji alkoholu).

Raport kupić można na stronie Allied Market Research.

Źródła: Allied Market Research, Vitalia, Amber.com.pl, Ciam

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA