REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Korozja mikrobiologiczna farby epoksydowej

Naukowcy z Bombaju zajęli się problemem korozji mikrobiologicznej i jej wpływu na farbę. Przygotowali eksperyment, w ramach którego poddali powłokę epoksydową działaniu bakterii siarkowych.

korozja mikrobiologiczna

Fot. EMSL / Foter.com / CC BY-NC-SA

Korozja mikrobiologiczna to zniszczenia powłoki, do jakich dochodzi pośrednio lub bezpośrednio wskutek aktywności metabolicznej mikroorganizmów. Największe uszkodzenia powodują bakterie siarkowe (SRB), te bowiem produkują siarkowodór, który reaguje z powierzchnią z powstaniem siarczków i siarczanów metali. Ten typ korozji można jednak kontrolować, wzbogacając powłokę o odpowiednie biocydy.

Aby lepiej zrozumieć mechanizmy korozji mikrobiologicznej i móc wykorzystać tę wiedzę w walce z tym zjawiskiem, badacze z Bombaju przeprowadzili jego symulację w warunkach laboratoryjnych. W tym celu poddali działaniu bakterii siarkowych epoksydową powłokę antykorozyjną z dodatkiem biocydu oraz bez. Skuteczność oceniono na podstawie badania strefy zahamowania wzrostu oraz obserwacji wzrokowych. Morfologię powierzchni przed i po badaniu zbadano przy pomocy mikroskopii SEM, zaś właściwości antykorozyjne – przy użyciu spektroskopii EIS.

Szczegółowe wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie „Progress in Organic Coatings” (nr 94, maj 2016, str. 49-55).

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA