a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiKolejne substancje na liście ECHA

Kolejne substancje na liście ECHA

Na liście kandydackiej ECHA pojawiło się pięć nowych substancji. Wymagają one szczególnego nadzoru w związku z ich toksycznym działaniem lub zdolnością do bioakumulacji.

Fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

W dniu 21 stycznia Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) dodała pięć nowych substancji do listy kandydackiej substancji stanowiących bardzo duże zagrożenie. Obecnie lista liczy 247 pozycji. Wykorzystujący je producenci są zobowiązani do odpowiedniego zarządzania ryzykiem stwarzanym przez te chemikalia oraz dostarczania klientom i konsumentom informacji o ich bezpiecznym stosowaniu.

Toksyczne, trwałe, zdolne do bioakumulacji

Dwie nowe substancje na liście, oktametylotrisiloksan (nr CAS 107-51-7) i perfluamina (nr CAS 338-83-0), zostały zidentyfikowane jako bardzo trwałe i wykazujące dużą zdolność do bioakumulacji. Są to chemikalia stosowane w środkach piorących i czyszczących, a także przy produkcji sprzętu elektrycznego, elektronicznego i optycznego.

Kolejne dwie – fosforotionian O,O,O-trifenylu (nr CAS 597-82-0) oraz masa reakcyjna trifenylo-tiofosforanu i trzeciorzędowych butylowanych pochodnych fenylowych (nr CAS 192268-65-8) – są trwałe, toksyczne i wykazują zdolność do bioakumulacji. Pierwsza z nich stosowana jest w środkach smarnych, zaś druga nie jest zarejestrowana w ramach REACH (uwzględniono ją jednak na liście, by zapobiec stwarzającej zagrożenie substytucji).

Ostatnia substancja, kwas 6-[(C10-C13)-alkilo-(rozgałęziony, nienasycony)-2,5-dioksopirolidyn-1-ylo]heksanowy (nr CAS 2156592-54-8), jest toksyczna dla rozrodczości. Stosuje się ją w środkach smarnych i płynach do obróbki metali.

Substancja stosowana w powłokach – aktualizacja

Agencja zaktualizowała również wpis dotyczący fosforynu tris(4-nonylofenylo, rozgałęzionego i liniowego). Substancja ta, stosowana w polimerach, klejach, uszczelniaczach i powłokach, została określona jako zaburzająca gospodarkę hormonalną ze szkodliwym wpływem na środowisko.

Pełna lista kandydacka substancji stanowiących bardzo duże zagrożenie dostępna jest na stronie ECHA.

Źródło: ECHA