REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Jakie kolory do kuchni?

Kuchnia w większości domów jest centralnym pomieszczeniem, do którego wielokrotnie w ciągu dnia trafia każdy z domowników. To tutaj przygotowuje się poranną kawę lub zjada rodzinne posiłki. Dlatego warto od czasu do czasu pomyśleć o ożywieniu wystroju tego pomieszczenia, a najprostszym i najtańszym sposobem na przemianę wnętrza jest zmiana jego kolorystyki.

Kontrastowe barwy podkreślają wędrówkę światła. Fot. chris32m (Fotolia)

Kontrastowe barwy podkreślają wędrówkę światła. Fot. chris32m (Fotolia)

Pierwszym krokiem do odświeżenia kuchni jest wybór odpowiedniej farby. Ściany powinny być łatwe do oczyszczenia z ewentualnych zabrudzeń, a właściwa tekstura sprawi, że uszkodzenia i zarysowania będą mniej widoczne. Również przy wyborze koloru należy zachować ostrożność. Barwa ścian powinna harmonizować z kolorystyką podłogi, mebli oraz sprzętów kuchennych. Duże znaczenie przy wyborze koloru ma także oświetlenie, zarówno słoneczne jak i elektryczne. Dwa kolory mogą do siebie pasować w jednym oświetleniu, ale nie będą do siebie pasować w innym.

Od tego na którą ze stron świata skierowane są okna kuchni zależy postrzeganie koloru w różnych porach dnia. Światło północne jest łagodne, pośrednie, uwielbiane przez artystów oraz malarzy. Ten rodzaj oświetlenia w ciągu dnia jest dość stabilny, w związku z czym także odcień koloru wydaje się w miarę jednolity. Kuchnie z oknami na północ najlepiej wyglądają w kolorach ciepłych. Z ciemniejszych kolorów można sięgnąć po szarości oraz brązy. Chłodne światło północne znacznie ochłodzi takie kolory jak niebieski czy zielony – dlatego lepiej ich unikać.

Ciepłe kolory wyglądają dobrze także w kuchni z oknami na wschód. Pomieszczenie rano będzie pełne światła, które popołudniu stopniowo będzie zastępowane cieniem. W ciągu dnia światło słoneczne będzie wędrować po ścianach zmieniając postrzeganie kolorów. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór kontrastowych barw. Dobrze wyglądać będą jasne meble wśród ciemnych ścian – przykładowo w kolorze bordo lub szarości.

Odmienna sytuacja panuje w kuchniach z oświetleniem południowym. Tutaj światło jest dużo intensywniejsze, obecne przez cały dzień, ale w zmiennym natężeniu. Kolor będzie miał inny odcień w różnych porach dnia oraz na poszczególnych ścianach. Najlepiej aby wszystkie ściany w pomieszczeniu były pomalowane na jednakowy kolor. Można wybrać odcienie beżowe, pastelowopomarańczowe albo jasnoniebieskie. Dobrym pomysłem są jasne, stonowane kolory, a w przypadku dużego nasłonecznienia – odcienie chłodne. Należy unikać jaskrawych kolorów.

Południowe światło lubi stonowane kolory. Fot. Photographee.eu (Fotolia)

Południowe światło lubi stonowane kolory. Fot. Photographee.eu (Fotolia)

Z kolei kuchnia od zachodu ma zapewnione światło od popołudnia do wieczora. Ciemne kolory pomogą absorbować nadmiar światła, ale będą też przyciągać ciepło, które w upalne dni może być dość uciążliwe. Złotym środkiem będzie zestawienie ciemnych mebli z jasnobrązowymi ścianami lub jasnych szafek z szarościami na ścianach.

W przypadku braku okien w kuchni lub po zapadnięciu zmroku – opieramy się na świetle sztucznym. Dla koloru najlepsze będzie łączenie rodzajów światła – od punktowego, przez ogólne, aż po akcentujące (najlepiej wzorować się na kątach padania światła słonecznego). Pod wpływem różnego rodzaju sztucznego oświetlenia zmieniają się kolory. Żarówki zwykłe lub halogenowe dają cieplejsze, bardziej żółte światło. Z kolei żarówki fluorescencyjne lub żarówki chłodne (LED) dają światło o odcieniu niebieskim lub zielonym. W zależności od wyboru oświetlenia zmieni się wygląd koloru na ścianach. W tym przypadku ciepłe kolory lepiej będą wyglądać przy ciepłym oświetleniu (ciepłe oświetlenie tłumi zimne barwy i wzmacnia ciepłe), a chłodne przy chłodnym (zimne światło osłabia ciepłe barwy i rozświetla zimne).

Przy podejmowaniu decyzji pomocne będą palety kolorów, które można porównywać ze sobą. Niektóre z nich dostępne są w formie karteczek, które można zaczepiać na ścianę, aby obserwować jak na kolor wpływa zmiana oświetlenia w różnych porach dnia oraz podczas przejścia ze światła naturalnego na sztuczne.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. masło maślane od północy kolory ciepłe ale pytam się jakie kolory a nie ciepłe czy zimne, gdybym wiedziała to bym się analfabetów nie pytała.

    krys
    25 październik 2016 at 21:11
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA